9 Suski Turniej Seido Karate Dzieci i Młodzieży uświetnił jubileusz Piotra i Pawła Michulców
Treść
158 zawodników z Polski i Wielkiej Brytanii wzięło udział w 9. Suskim Turnieju Seido Karate Dzieci i Młodzieży, który odbył się w sobotę, 26 kwietnia, w hali przy Szkole Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej. Dla jego organizatorów – Piotra i Pawła Michulców – miał on wyjątkowy charakter, gdyż uświetnił obchodzony przez prowadzących Dojo Sucha Beskidzka jubileusz 35-lecia ich drogi karate.
– Karate nie jest jedynie fizyczną techniką, ale „drogą”, która ma na celu rozwój osobisty, duchowy i moralny. Ćwiczenie karate pomaga nie tylko w obronie siebie, ale także w rozwoju charakteru i pokonywaniu własnych słabości – mówi Tadashi Nakamura, japoński karateka, twórca stylu seidō-juku, założyciel i prezydent Światowej Organizacji Seido Karate.
Od 35 lat tą drogą do doskonałości podążają Piotr i Paweł Michulcowie, którzy każdego dnia troszczą się o własny samorozwój oraz przykładają dużą wagę do szkolenia dzieci i młodzieży. Przed rozpoczęciem turnieju poprosili zaproszonych gości, zawodników i kibiców o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego papieża Franciszka, z uwagi na odbywające się 26 kwietnia uroczystości pogrzebowe. Następnie podziękowali tym, którzy na przestrzeni 35 lat podążali z nimi drogą karate i wspierali ich w działaniach. Szczególnie wyróżnili Juna Shihana Bogdana Czaplę, dziękując za odkrycie przed nimi tajników seido karate, oraz Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta, podkreślając znakomitą współpracę i wsparcie, jakiego na przestrzeni tych lat udzielał suskiemu Dojo.
Burmistrz, gratulując jubileuszu Jun Shihanowi Piotrowi Michulcowi i Kyoshi Pawłowi Michulcowi, zwrócił uwagę na ogromny profesjonalizm i zaangażowanie, jakim karatecy wykazują się w trakcie prowadzenia zajęć, dbając, aby proces szkolenia przebiegał prawidłowo i przynosił jak najlepsze efekty.
Po części oficjalnej rozpoczęła się pierwsza z trzech konkurencji – kata. To japońskie słowo oznacza wysoce sformalizowany rodzaj ćwiczeń stosowanych w wielu tradycyjnych sztukach i sportach walki, szczególnie z grupy budō. To sekwencje technik ataku i obrony, połączone z określonym poruszaniem, przyjęciem ściśle określonej pozycji i sposobu oddychania. Obecnie kata są bardzo ważną częścią programów nauczania dla wielu sztuk i sportów walki. W pierwotnej wersji dotyczyły walki z przeciwnikiem na krótkim dystansie lub w zwarciu, a prezentowane tam ruchy to: dźwignie, rzuty, obalenia, podcięcia, duszenia, bloki i uderzenia w punkty witalne.
W dalszej części zawodów rywalizowano w kumite (walki) w formule one point, gdzie walka była przerywana po każdej akcji punktowej. Następnie rozpoczął się jeszcze bardziej widowiskowy turniej kumite full contact, w którym walka nie jest przerywana.
Wojciech Ciomborowski