Robert Rusin ścisłym finalistą Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2025”
Treść
W czwartek, 24 kwietnia, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świnnej Porębie odbył się XXVII Finał Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Nad tegorocznym wydarzeniem patronat objął Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Do wąskiego finału zakwalifikował się uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej – Robert Rusin.
Nazwa konkursu wprost nawiązuje do postaci Leonarda da Vinci – włoskiego artysty i uczonego epoki renesansu, znakomitego malarza, rzeźbiarza, architekta, inżyniera, odkrywcy i wynalazcy, który jednocześnie był matematykiem, geologiem, filozofem, muzykiem, a także zajmował się anatomią. Z tego względu często opisywany jest jako archetyp „człowieka renesansu”, czyli osoby posiadającej wszechstronną wiedzę z bardzo różnych, nierzadko odległych od siebie dziedzin nauki. Obecnie konkurs adresowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.
Finał konkursu poprzedziły eliminacje szkolne i gminne. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego, na początku rozwiązywali test wiedzy składający się z 30 pytań (głównie zamkniętych), obejmujących 10 obszarów wiedzy oraz 3 pytania dotyczące regionu. Za każde z nich można było uzyskać maksymalnie 2 punkty.
Do ścisłego finału konkursu, który miał formę ustną, zakwalifikowało się ośmioro najlepszych uczniów z Polski oraz dwoje przedstawicieli ze Słowacji – reprezentanci gmin współpracujących w ramach partnerskiego dla Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich słowackiego Združenia Babia Hora. Na tym etapie młodzi finaliści określali swoje zainteresowania, wskazując, czy bliżej im do humanistyki, czy do nauk ścisłych. Na podstawie losowania otrzymywali zestaw pięciu pytań – trzy z wybranej przez siebie dziedziny, jedno z przeciwnej oraz jedno dotyczące wiedzy o regionie. Jak się okazało, pytania wymagały szerokiej wiedzy i bynajmniej nie należały do łatwych. Za poprawną odpowiedź uczestnik otrzymywał 4 punkty, a za częściową – 2. O ostatecznym wyniku decydowała suma punktów z obu etapów konkursu.
Poziom finału był imponująco wyrównany – różnica pomiędzy zwycięzcą a uczestnikami, którzy uplasowali się ex aequo na siódmym miejscu, wyniosła zaledwie 6 punktów. To tyle, co półtorej trafnej odpowiedzi w rundzie ustnej lub trzy w części pisemnej. Co więcej, aż trzech uczniów zdobyło identyczną liczbę punktów, zapewniając sobie wspólne drugie miejsce – co najlepiej świadczy o wysokim i niezwykle wyrównanym poziomie rywalizacji. Tym bardziej cieszy i stanowi powód do dumy rezultat osiągnięty przez ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej – Roberta Rusina. Zajął bardzo wysokie piąte miejsce, uzyskując trzeci wynik w konkursie.
Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Nagrody wręczyli: starszy gazda SGB Andrzej Peć, sekretarz Stowarzyszenia – Krystian Krzeszowiak, wójt gminy Mucharz – Paweł Paździora oraz jurorzy: Danuta Kawa – radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Małgorzata Murańska – przedstawicielka Nadleśnictwa Sucha, Grażyna Trybała – przedstawicielka Babiogórskiego Parku Narodowego, Renáta Pavčová – dyrektor Zakladnej Školy w Zubrohlavie, Tadeusz Paleczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Sławomir Kudzia – dyrektor ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej oraz Marcin Leśniakiewicz – historyk, regionalista, przewodnik beskidzki i przewodniczący jury. Ponadto nagrodą dla najlepszej dwudziestki uczniów z Polski jest udział w dwudniowej wycieczce do Wrocławia.
Wojciech Ciomborowski