Przejdź do stopki

Burmistrz i radni spotkali się z mieszkańcami

Treść

W pierwszej dekadzie kwietnia odbyły się pierwsze z czterech spotkań Burmistrza Miasta i Radnych Rady Miasta z Mieszkańcami. Zorganizowane zostały w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej oraz sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2.

Spotkanie, które odbyło się 9 kwietnia w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej zostało zorganizowane głównie z myślą o mieszkańcach okręgów wyborczych nr 5 – 8. Z tego względu wzięli w nim udział reprezentujący je radni: Rafał Cyganek (okręg nr 5), Mariusz Klimasara (okręg nr 6), Wanda Słowik (okręg nr 7) oraz Marek Kłapyta (okręg nr 8). Licznie przybyłych mieszkańców przywitał obecny również na spotkaniu Przewodniczący Rady Miasta Krystian Krzeszowiak. Wyraził zadowolenie z dużego zainteresowania społeczności zebraniem, gdyż taka forma kontaktu pozwala lepiej przybliżyć sprawy, którymi aktualnie zajmuje się samorząd, ale również wysłuchać mieszkańców i poznać problemy z jakimi się borykają. Jednocześnie przypomniał, że burmistrz przyjmuje indywidualnie mieszkańców w środy. W ten dzień dyżurują również radni, a przewodniczący i wiceprzewodniczący RM pełnią ponadto dyżury w piątki.

W dalszej części spotkania burmistrz Stanisław Lichosyt omówił przedsięwzięcia, które zostały zrealizowane przez samorząd miasta w okresie od ostatniej serii spotkań z mieszkańcami. Podkreślił, że największym osiągnięciem było przebudowa rynku wraz z jego otoczeniem, w tym parkingami przy ulicach Piłsudskiego i Nieszczyńskiej. W zespole zamkowo-parkowym odrestaurowana została zabytkowa oranżeria, którą praktycznie podniesiono z ruiny, a obecnie mieści się w niej stylowa kawiarnia z kręgielnią. Perła renesansu, jaką jest Zamek Suski, zyskała nowoczesne centralne ogrzewanie gazowe, które jest zdecydowanie bardziej wydajne niż dotychczasowe elektryczne, a ponadto jego koszty są mniejsze. W ten sposób poprawiono komfort zwiedzania obiektu. Na Domku Ogrodnika, w którym znajdują się zbiory etnograficzne, wymieniono dach, a ostatnią inwestycją była budowa tężni solankowej. W ostatnim czasie gruntownie wyremontowano i zmodernizowano kolejne ulice na terenie miasta, w tym ulice Handlową, Goetla, dr. Z. Karaś oraz Górską. Szereg prac przeprowadzono również w obiektach szkolnych. Łącznie na inwestycje przeznaczono z budżetu miasta około 50 mln zł, co jest kwotą niebagatelną, biorąc pod uwagę fakt, że Sucha Beskidzka nie należy do bardzo zamożnych miast, a mimo to, w przeciwieństwie do gmin wiejskich, otrzymuje mniej środków zewnętrznych. Aby móc się rozwijać, miasto musi samodzielnie wypracowywać dochody.

Kontynuując wystąpienie, burmistrz poinformował zebranych, że samorząd ma ambitne plany dalszego rozwoju miasta. Największym przedsięwzięciem, które będzie realizowane w najbliższych miesiącach, jest budowa trzech bloków mieszkalnych w najbardziej atrakcyjnej części Suchej Beskidzkiej, czyli na tzw. terenie potartacznym. Powstanie w nich 114 mieszkań o średniej powierzchni około 60 m², przeznaczonych nie na sprzedaż, lecz na długoterminowy najem. Inwestycja ma na celu zatrzymanie młodych mieszkańców w naszym mieście oraz zachęcenie innych do osiedlenia się w Suchej Beskidzkiej i związania z nią swojej przyszłości.

W przyjętym niedawno przez Radę Miejską Gminnym Programie Rewitalizacji zapisano kolejne 18 inwestycji, które będą realizowane sukcesywnie, w miarę pozyskiwania przez miasto środków zewnętrznych dedykowanych właśnie tym zadaniom. Zaplanowano przebudowę Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej wraz z jej rozbudową, aby obiekt jeszcze lepiej służył dzieciom, a także umożliwiał funkcjonowanie Klubu Seniora. GPR przewiduje również rozbudowę placu zabaw przy świetlicy oraz budowę nowego, przestronnego i dobrze wyposażonego placu zabaw w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Targowego.

Z myślą o seniorach w programie ujęto także przebudowę budynku byłej drukarni przy ul. Role, pozyskanego przez miasto z przeznaczeniem na dom dziennej opieki. W planach jest również remont budynku za dawną biblioteką i przystosowanie go do potrzeb harcerzy oraz innych organizacji pozarządowych, a także przebudowa dworca autobusowego połączona z rozbudową sieci ścieżek rowerowych.

Podczas spotkania poruszono również szereg tematów związanych z bieżącymi problemami, które na co dzień dotykają mieszkańców miasta. Omówiono potrzebę przebudowy starych garaży znajdujących się na osiedlach, które nie tylko nie spełniają obecnych standardów, ale również swoim wyglądem i stanem technicznym często wpływają negatywnie na estetykę przestrzeni publicznej. Uwagę poświęcono także kwestiom związanym z bezpieczeństwem w ruchu drogowym – mieszkańcy zwracali uwagę na nieprzestrzeganie przepisów przez niektórych kierowców. Jednym z konkretnych przykładów była sytuacja na terenie parkingu przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, gdzie kierowcy notorycznie wjeżdżają pod prąd, stwarzając realne zagrożenie dla innych użytkowników tego terenu. Podniesiono także temat dostosowania placów zabaw, tak by były jeszcze bardziej przyjazne dla najmłodszych. Uczestnicy spotkania zgłaszali również inne sprawy, m.in. związane z infrastrukturą oraz organizacją ruchu rogowego. Wszystkie głosy zostały wysłuchane z uwagą, a burmistrz zadeklarował, że każda z tych spraw zostanie szczegółowo przeanalizowana pod kątem możliwości wprowadzenia realnych rozwiązań.

Spotkanie zorganizowane 10 kwietnia w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 zostało przygotowane głównie z myślą o mieszkańcach okręgów wyborczych nr 1–4. Z tego względu wzięli w nim udział reprezentujący te okręgi radni: Agnieszka Spyrka (okręg nr 1), Krystian Krzeszowiak (okręg nr 2), Damian Basiura (okręg nr 3) oraz Iwona Porębska (okręg nr 4). Po powitaniu przybyłych przez przewodniczącego Rady Miejskiej Krystiana Krzeszowiaka, burmistrz Stanisław Lichosyt – podobnie jak podczas spotkania w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej – opowiedział o zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycjach oraz planach na kolejne działania.

Spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowych działań, ale także do otwartego dialogu z mieszkańcami, którzy – jak zawsze – aktywnie włączyli się w rozmowę o przyszłości Suchej Beskidzkiej. Wyrazili oni wdzięczność za działania, które pozwoliły na wznowienie kursowania busów na Zasypnicę, co znacząco poprawiło mobilność osób zamieszkujących tę część miasta. Choć uruchomienie połączeń zostało przyjęte z uznaniem, pojawiły się również głosy, że autobusy powinny kursować także w soboty i niedziele. Jak jednak wyjaśniono, obecne obłożenie w dni powszednie jest niewielkie, co sprawia, że przewoźnik nie planuje uruchomienia weekendowych kursów.

Podczas rozmów poruszono także kwestie bezpieczeństwa na drogach. Mieszkańcy zwrócili uwagę na nagminne łamanie ograniczeń prędkości, zarówno na drodze wojewódzkiej, jak i na ul. Turystycznej. Zgłaszano również problem nieprawidłowego parkowania, które nie tylko utrudnia ruch, ale bywa też poważnym zagrożeniem dla pieszych. Pojawiły się także prośby o rozbudowę sieci oświetlenia ulicznego, co miałoby poprawić bezpieczeństwo i komfort poruszania się po zmroku.

Wojciech Ciomborowski