Przejdź do stopki

Akcja "Sprzątanie świata" w Suchej Beskidzkiej

Treść

Co roku, w drugiej połowie kwietnia, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, w Suchej Beskidzkiej odbywa się wiosenna akcja „Sprzątania świata”. Do udziału w tym wspólnym działaniu na rzecz środowiska zaprasza Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt. Ze względu na przypadające w tym czasie Święta Wielkanocne, tegoroczna akcja została przeprowadzona nieco wcześniej, jednak tradycyjnie cieszyła się dużym zainteresowaniem. W porządkowaniu miasta uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli oraz Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej.

Każdego roku, wiosną, miliony ludzi na całym świecie łączą się w jednym celu - uczczenia Dnia Ziemi. To święto, które nie tylko celebruje piękno naszej planety, ale także stawia wyzwanie ludzkości, abyśmy chronili jej kruchy ekosystem.

Historia Dnia Ziemi sięga roku 1970, kiedy to John McConnell zapoczątkował ideę obchodów podczas konferencji UNESCO, podkreślając pilną potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Pierwszy oficjalny Dzień Ziemi został ogłoszony przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto, 21 marca 1970 roku. Inicjatywę poparł także Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, który ustanowił równonoc wiosenną, 21 marca, jako symboliczny moment obchodów na szczeblu międzynarodowym. Od tego czasu, Dzień Ziemi stał się platformą globalnych działań proekologicznych. Corocznie, 22 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. To dzień refleksji nad naszym wpływem na planetę i mobilizacji do działań na rzecz jej ochrony.

Obchody Dnia Ziemi to nie tylko czas na świętowanie, ale przede wszystkim na działanie. Organizowana corocznie przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka akcja „Sprzątanie miasta” ma na celu inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska oraz budowanie świadomości ekologicznej. Dzięki niej mieszkańcy zyskali wiedzę jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych, ale nadal ważne jest uświadamianie, że każde nasze zachowanie ma wymierne skutki dla środowiska. Inicjatywy takie uczą dbania o przyrodę i własne otoczenie, a także uświadamiają jakie są konsekwencje degradujących działań ludzi, za sprawą których w dalszym ciągu konieczne jest organizowanie podobnych akcji. Stąd przedsięwzięcie jest kontynuowane.

Dotychczas akcje odbywały się w okolicach 22 kwietnia, jednak w tym roku, ze względu na przypadającą w tym czasie Wielkanoc, została zorganizowana wcześniej – w dniach 2–4 kwietnia. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 uprzątnęli teren wzdłuż schodów terenowych do ul. Jesiennej, las oraz obszar po obu stronach potoku w okolicy budynku goprówki, a także przestrzeń pomiędzy garażami przy ul. Gospodarczej. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 i jej Filii zajęli się sprzątaniem brzegów potoku Zasypniczanka – od szkoły w kierunku „Pstrągarni” – a także ul. Turystycznej, ul. Spacerowej oraz brzegów potoków Koczurówka i Błądzonka. Dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego, Bajkowego Ranczo oraz Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej „tropiły” śmieci wokół swoich placówek oraz na terenie potartancznym. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 porządkowała ścieżkę leśno-przyrodniczą w kierunku Góry Jasień, rejon ulic hr. J. Tarnowskiego i Zamkowej oraz okolice targowiska. Uczniowie Zespołu Szkół im. W. Witosa sprzątali las i potok wokół cmentarza cholerycznego, skarpę pomiędzy ul. Nad Stawami a ogrodzeniem swojej szkoły na odcinku od ul. Handlowej do ul. Spółdzielców oraz teren za garażami przy ul. Zielonej. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół im. W. Goetla, z workami w rękach, porządkowali oba brzegi Księżego Potoku oraz las Modrzewie – od ul. 3 Maja aż do krzyża.