Przejdź do stopki

„Kłaniajcie się królowie!” Ulicami Suchej Beskidzkiej przeszedł Orszak Trzech Króli

Treść

„Kłaniajcie się królowie!”. Pod takim hasłem, w Suchej Beskidzkiej przeszedł w poniedziałek 6 stycznia Orszak Trzech Króli. W ten sposób w naszym mieście już po raz dziesiąty w bardzo uroczysty sposób obchodzono Święto Objawienia Pańskiego.

Objawienie Pańskie należy do najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Zostało ustanowione już w IV wieku i zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Trzej mędrcy ze wschodu, którym dopiero w VIII wieku nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar, wraz ze swymi orszakami, wyruszają z różnych miejsc, by spotkać się przy żłóbku Dzieciątka Jezus i wspólnie złożyć mu hołd. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 r. Cztery lata później maszerowano już w ponad dziewięćdziesięciu miastach, a orszaki zgromadziły w sumie 250 tys. osób, mających na głowie symboliczne, papierowe korony. Z każdym rokiem dołączały kolejne miasta. W tym roku zostały zorganizowane w 905 miejscowościach w Polsce, gromadząc łącznie ponad 2 mln osób!

W Suchej Beskidzkiej przejście Orszaku Trzech Króli odbyło się już po raz dziesiąty. To piękna miejska tradycja, dzięki której każdego roku mieszkańcy mają możliwość w rodzinny i radosny sposób uczcić ten świąteczny dzień.  Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, którą uświetnili muzyczną oprawą członkowie chóru „Jasień” oraz muzycy regionalni z Suchej Beskidzkiej.

Po nabożeństwie wierni licznie przemaszerowali ulicami miasta na zamkowy dziedziniec. W barwnym korowodzie Trzem Mędrcom ze Wschodu towarzyszyły dzieci, młodzież i dorośli. Podobnie jak w minionych latach głowy uczestników orszaku były przyozdobione koronami, które wraz ze śpiewnikami przygotowali organizatorzy uroczystości - Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Centrum Kultury i Filmu.

Po dotarciu na zamkowy dziedziniec Trzej Królowie, którzy wędrowali na czele orszaku, weszli na krużganki, aby symbolicznie pozdrowić uczestników uroczystości. Następnie głos zabrał proboszcz suskiej parafii ks. Wiesław Popielarczyk, dziękując mieszkańcom za liczny udział w wydarzeniu, a Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt złożył życzenia noworoczne. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które zainicjowały i poprowadziły suskie zespoły i kapele regionalne, a także chór „Jasień” oraz muzycy Miejskiej Orkiestry Dętej. W międzyczasie mędrcy obdarowali słodyczami najmłodszych uczestników wydarzenia.

Po zakończeniu wspólnego kolędowania wiele osób zdecydowało się pozostać na terenie zespołu zamkowo-parkowego, biorąc udział w otwarciu wystawy prac złożonych na miejski etap powiatowego konkursu Babiogórska Szopka Regionalna.

Wojciech Ciomborowski