Przejdź do stopki

Koncert Świąteczny uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej

Treść

Coroczne koncerty kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej stały się już tradycją. W przedświąteczny piątkowy (20 grudnia) wieczór w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu licznie zebrana publiczność miała okazję po raz kolejny wysłuchać wyjątkowego koncertu kolęd, przygotowanego przez uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej, który wprowadził słuchaczy w świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój dostarczając niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

W polskiej kulturze kolędy w nierozerwalny sposób są związane ze świętami Bożego Narodzenia. To chyba jeden z najmilszych świątecznych zwyczajów. Przy okazji również jeden z najbardziej znanych i do dziś praktykowanych. Pieśni bożonarodzeniowe „przywędrowały" do Polski z Zachodu wraz z powstawaniem nowych klasztorów i przybyciem do nas mnichów, zwłaszcza franciszkanów, ale także włoskich benedyktynów. Większość utworów to dzieła anonimowe, ale autorzy niektórych są doskonale znani. Za autora pierwszej kolędy uważany jest święty Franciszek z Asyżu, a na przestrzeni wieków pisali je najznakomitsi kompozytorzy. Jeżeli zaś utwór zawiera wątki z życia codziennego, wtedy mówi się, że są to pastorałki. Chyba żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się tak bogatym zbiorem, jak Polska - niemal dwustu kolęd i czterystu pastorałek.

Za sprawą młodych wykonawców w piątkowy wieczór w sali widowiskowej CKIF w świątecznej atmosferze przez dwie godziny rozbrzmiewały nuty najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w różnorodnych aranżacjach, przygotowanych pod okiem nauczycieli prowadzących. Przed koncertem życzenia i słowa podziękowania do wszystkich uczniów, grona pedagogicznego i zebranych gości skierowała dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia Renata Trybała. Przy wypełnionej po brzegi sali koncertowej jako pierwszy zaprezentował się Chór Szkolny, wykonując Kolędę dla Nieobecnych” Zbigniewa Preisnera, a następnie wprost oczarował publiczność interpretacją utworu „Uciekali, uciekali”,  który Janusz Stokłosa napisał do musicalu „Metro”. 

W dalszej części koncertu uczniowie wykonywali utwory solowo z akompaniamentem fortepianu, w duetach, triach oraz zespołach kameralnych. Program koncertu został przy tym opracowany tak, że z każdym występem rosła ilość artystów pojawiających się na scenie, co tylko potęgowało emocje jakich doświadczali widzowie. W programie znalazły się m.in. takie kolędy jak: „Gdy śliczna Panna”, „Wśród nocnej ciszy”, „Mizerna cicha”, „Bracia patrzcie jedno”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Do szopy hej pasterze, „Anioł pasterzom mówił” oraz piosenki świąteczne takie, jak: „W płatkach śniegu”, „Joy to the world”, „Last Christmas”, czy „Let it snow”

W finalnej części wydarzenia publiczność wysłuchała występów największych sekcji. Niespodziankę przygotowali nauczyciele znani dotychczas z koncertów Suskiej Orkiestry Zamkowej. Specjalnie na potrzeby Koncertu Świątecznego stworzyli zespół wokalny, prezentując swój kunszt w kolędach „Lulajże Jezuniu” oraz „Bóg się rodzi”. Orkiestra gitarowa wykonała kolędę „Jezus Malusieńki”, a orkiestra smyczkowa „Pasterze mili” oraz „Jingle Bells”. Koncert zwieńczyła orkiestra dęta, która sięgnęła po świąteczny przebój Seweryna Krajewskiego „Jest taki dzień”. Przed ostatnim występem głos zabrał Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, życząc zarówno przybyłym na koncert, jak i pozostałym mieszkańcom miasta i gościom radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w 2025 roku.

Wojciech Ciomborowski