Przejdź do stopki

Można było poczuć świąteczną atmosferę

Treść

W niedzielę 15 grudnia na dziedzińcu Zamku Suskiego, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej po raz czwarty zorganizowało Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie spotkało się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i sąsiednich miejscowości.

Jarmarki Bożonarodzeniowe, jakie dziś znamy, są wynikiem przekształceń przez setki lat targów organizowanych w okre­sie grudniowym. Historia pierwszych Jar­marków Bożonarodzeniowych w Niemczech sięga końca XIV wieku, a w Austrii drugiej połowy XIII wieku. Według źródeł pisanych na terenie Niemiec pierwszy jarmark świą­teczny miał miejsce w Monachium, a w tra­dycji austriackiej takie jarmarki wywodzą się z Wiednia, kiedy to w 1294 roku na rynku pojawiły się świąteczne stoiska.  

Z biegiem lat, gdy zainteresowanie Jar­markami Bożonarodzeniowymi było coraz silniejsze zaczęto je organizować w kolejnych europejskich miastach, w tym w Polsce. Podczas czwartego suskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w wyjątkowej scenerii Małego Wawelu na mieszkańców i gości czekało 36 wystawców. Spacerując pomiędzy stoiskami można było kupić żywe choinki, ozdoby i stroiki bożonarodzeniowe, szopki, produkty regionalne, a także ciasta oraz wiele innych produktów związanych ze Świętami  Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że na suskim jarmarku były wystawiane wyłącznie wyroby wykonane tradycyjnie i tzw. rękodzielnictwo. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Suchej Beskidzkiej jak i naszych gości. 

W czasie kiermaszu można było także degustować świąteczne potrawy oraz wspólnie zaśpiewać pastorałki i kolędy z Zespołem Regionalnym „Mała Ziemia Suska”. Koncert dali również Justyna Tokarz oraz Robert Pająk z rodziną i przyjaciółmi. Goszczący chętnie uczestniczyli także w warsztatach wykonywania światów, czyli tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych z opłatka.

Jarmark Bożonarodzeniowy stał się okazją do oficjalnego ogłoszenia wyników etapu miejskiego Powiatowego Konkursu „Babiogórska Szopka Regionalna” oraz nagrodzenia przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta i dyrektora Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzeja Pecia laureatów. Warto przypomnieć, że szopki babiogórskie znacząco różnią się od powszechnie znanych krakowskich i tych, z którymi domy odwiedzają kolędnicy. Zgodnie z regulaminem konkursu wszystkie elementy muszą być wykonane z naturalnych materiałów (drewna, nasion, kamieni). Jedynym odstępstwem od tej reguły była możliwość wykorzystania plasteliny lub modeliny. Obowiązkiem jest również wkomponowanie w otoczenie szopki widoku Babiej Góry. Stąd kluczowa jest kreatywność i umiejętność łączenia technik artystycznych.

Wyniki konkursu na Babiogórską Szopkę Regionalną:

Kategoria rodzinna:
Grand Prix: Maciej, Mikołaj, Kacper, Katarzyna, Marcin Wątrobowie
I miejsce: Elżbieta, Piotr, Kinga, Wojciech, Robert Rusinowie
II miejsce: Lea, Liwia, Katarzyna, Paweł Spyrkowie
III miejsce: Iga, Milena, Justyna, Marcin Laskowie
III miejsce: Katarzyna, Sławomir, Wiktoria, Natalia Górni

Kategoria młodzieżowa:
I miejsce: Ewelina Malek i Kamil Krupa
II miejsce: Patrycja Tempka, Marta Zembał, Izabela Tempka, Michał Łazarz
III miejsce: Joanna Wcisło

Kategoria dziecięca:
I miejsce: Grupa Przedszkolna „Biedronki” z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej.

Partnerzy Jarmarku Bożonarodzeniowego: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Firma Wielobranżowa SUŻYW Sp. z o.o., Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sucha, Bractwo Zbójników spod Babiej Góry, Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera w Suchej Beskidzkiej,  Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej, Cafeteria Oranżeria, Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej

Wojciech Ciomborowski
Fot. MMSB oraz Hubert Bury/Sucha24.pl