Przejdź do stopki

Jubileusz Złotych Godów

Treść

W sobotę, 7 grudnia, w Sali Rycerskiej zamku suskiego, na zaproszenie Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta oraz przewodniczącego Rady Miasta Krystiana Krzeszowiaka, gościły pary, które w tym roku obchodzą pięćdziesiątą rocznicę ślubu. Na wniosek Burmistrza Miasta, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał im Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Wyróżnione pary to: Maria i Michał Bisztowie, Helena i Tadeusz Chmielewscy, Zofia i Jan Cholewowie, Zofia i Ryszard Cholewowie, Stanisława i Jerzy Hudziakowie, Janina i Marian Jaroszowie, Rozalia i Marian Kapałowie, Władysława i Henryk Klimasarowie, Anna i Kazimierz Lemańczykowie, Helena i Eugeniusz Liszkowie, Danuta i Wiesław Matonogowie, Urszula i Stanisław Packowie, Teresa i Karol Prorokowie, Stanisława i Józef Rusinowie, Grażyna i Krzysztof Stachowscy, Gabriela i Krzysztof Śmietanowie, Janina i Ryszard Wojtkiewiczowie.

Burmistrz Miasta odznaczając jubilatów wręczył jednocześnie listy gratulacyjne i upominki od władz samorządowych. W okolicznościowym wystąpieniu przypomniał, że w 1974 roku w Suchej zawarto 85 związków małżeńskich, a wśród obchodzących Złote Gody są także osoby, które małżeńską przysięgę składały sobie w Makowie Podhalańskim, Stryszowie, Chorzowie, a nawet w Szczecinku. Podkreślił, że w życiu jubilatów zapewne nie brakowało trudnych chwil, ale ich obecność na ceremonii świadczy o tym, że nie zawiedli się na sobie i pozostali wierni małżeńskiej przysiędze. Zwracając się do nich jeszcze bardziej bezpośrednio wskazywał, że są wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń, pokazując im jak dzięki miłości przezwyciężać problemy oraz czym są wyrozumiałość, tolerancja i kompromis. Gratulując parom jubileuszu, Stanisław Lichosyt życzył im dalszych lat w dobrym zdrowiu i dostatku. Podobnie jak Burmistrz Miasta, tak przewodniczący Rady Miasta Krystian Krzeszowiak podziękował jubilatom za wytrwałość i dotrzymanie obietnicy danej 50 lat temu.

Po wręczeniu medali nadszedł moment na wzniesienie toastu lampką szampana. Pierwszą część uroczystości swoim występem umiliła Wiktoria Janoszek, która jest wnuczką Zofii i Jana Cholewów. Solistka przy akompaniamencie Małgorzaty Kubieniec zaśpiewała „Jeszcze się tam żagiel bieli” z repertuaru Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, „Tyle słońca w całym mieście” oraz „Żeby szczęśliwym być”, wykonywane przed laty przez Annę Jantar. W dalszej części wydarzenie wzbogaciły występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej, którym akompaniował Adam Jastrzębski. Wnuczka Zofii i Ryszarda Cholewów – saksofonistka Sandra Gołuszka zagrała walca Mikołaja Pietrenki, skrzypaczka Milena Polak zaprezentowała „Taniec hiszpański” Mirosława Gąsieńca, a duet akordeonowy Robert Rusin i Krzysztof Kozieł, wykonał polkę „Dziecięce uśmiechy”. Koncert zakończyła wnuczka Gabrieli i Krzysztofa Śmietanów – flecistka Julia Messina, utworem „Delfin” autorstwa Blaža Pucihara.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji jubilatów, którą w kaplicy zamkowej  koncelebrowali proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej ks. Wiesław Popielarczyk oraz ks. prałat Stanisław Śmietana z parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej - Hałcnowie. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała Małgorzata Kubieniec wraz z członkami chóru „Jasień”.

Wojciech Ciomborowski