Śmieciowi kombinatorzy drenują kieszenie wszystkich mieszkańców
Treść
Zdecydowana większość mieszkańców naszego miasta oraz osób prowadzących działalność gospodarczą stosuje się do obowiązującego od 2021 roku Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sucha Beskidzka. Niemniej, w lokalnej społeczności znajdują się "czarne owce", które na różne sposoby omijają zawarte w nim przepisy, w tym dotyczące gospodarki odpadami. W interesie wszystkich sumiennie i uczciwie płacących za odbiór odpadów jest ujawnianie osób, które pozbywają się śmieci kosztem innych.
W Suchej Beskidzkiej opracowano i wdrożono skuteczny system gospodarowania odpadami komunalnymi, który pozwala na sprawny odbiór śmieci z nieruchomości zarówno zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, pomimo dużego wzrostu kosztów pracy i cen mediów, stawki za odbiór odpadów utrzymują się na umiarkowanym poziomie. Wynika to nie tylko z faktu, że oddawane śmieci trafiają do sortowni i na składowisko prowadzone przez Związek Gmin Dorzecza Górnej Skawy – Świnna Poręba do którego przynależy nasze miasto, ale także z tego, że większość wytwarzających odpady reguluje należności za ich odbiór.
Niestety, wciąż są osoby, które pozbywają się odpadów w sposób niezgodny z przepisami. Należą do nich między innymi pracownicy sklepów i punktów usługowych, którzy wytworzone w ciągu dnia śmieci (np. opakowania po jedzeniu na wynos) upychają w ulicznych koszach, obciążając w ten sposób wszystkich mieszkańców miasta kosztami ich odbioru. Trudno zachować powagę, słysząc, jak prowadzący działalność gospodarczą twierdzi, że nie wytwarza odpadów lub że zabiera je ze sobą.
Skrajnym przykładem łamania przepisów Regulaminu jest podrzucanie śmieci innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą lub wspólnotom mieszkaniowym. W ostatnim czasie takiego czynu wielokrotnie dopuścił się mężczyzna, który pod osłoną nocy pozostawiał worki z odpadami w rejonie sklepu spożywczego w centrum miasta. Podrzucanie odpadów jest wykroczeniem kwalifikowanym jako wyłudzenie płatnej usługi albo zaśmiecanie (jeśli śmieci znajdują się poza kontenerem) i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 5 tys. zł. Takie działanie jest antyspołeczne, ponieważ sprawia, że za odbiór i zagospodarowanie śmieci płacą nie osoby, które je wytworzyły, lecz wszyscy mieszkańcy miasta. Stawki za odbiór odpadów ustala się na podstawie ilości odpadów w systemie, a więc nielegalne podrzucanie śmieci może prowadzić do wzrostu tych stawek.
APELUJEMY! JEŻELI JESTEŚ ŚWIADKIEM PODRZUCANIA ŚMIECI, REAGUJ!
ZADZWOŃ NA NUMER ALARMOWY 112 LUB ZAWIADOM STRAŻ MIEJSKĄ.
NIE POZWÓLMY, ABY ŁAMIĄCY PRAWO CZULI SIĘ BEZKARNI, A ICH DZIAŁANIE
PRZYNOSIŁO NEGATYWNE SKUTKI DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ!