"Beskidzkie światy – od Adwentu do Karnawału" otwarta w Jászberény
Treść
28 listopada w Roomli - punkcie twórczości kulturalnej w Jászberény otwarto wystawę zatytułowaną "Beskidzkie światy – od Adwentu do Karnawału". Ekspozycja, związana z tradycjami i zwyczajami okresu zimowego, prezentuje prace ludowej artystki Bogumiły Leśniak z Suchej Beskidzkiej, miasta partnerskiego Jászberény.
Przygotowana przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wystawa, której kuratorami są Andrzej Peć i Anna Spyrczyńska, powstała w oparciu o zbiory własne artystki oraz Leśniczówki w Kamionnej. Przybliża twórczość Bogumiły Leśniak, prezentując rzeźby i płaskorzeźby wykonane przez nią ręcznie z drewna sosnowego i lipowego, które zostały barwnie pomalowane farbami akrylowymi. Stanowi twórczą interpretację tradycji zimowych od Adwentu po Karnawał, opierając się na doświadczeniach artystki i źródłach etnograficznych. Wśród eksponatów można zobaczyć sakralne i świeckie rzeźby, płaskorzeźby, betlejemskie szopki, unikalne ozdoby choinkowe oraz kolorowe drewniane ptaki nawiązujące do lokalnych wzorów ludowych. Dla odwiedzających Jászberény w tygodniach Adwentu jest to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do Roomli i poznać beskidzką tradycję.
Wystawa powstała dzięki wsparciu Fundacji im. Wacława Felczaka, w ramach realizowanego przez Jászkerület Nonprofit Kft projektu „Kulturalne połączenia przez sztukę”, będącego częścią większego projektu „Dwa Bratanki”. Jego celem jest wzmacnianie relacji między naszymi miastami i obejmuje on dwa działania. Pierwsze zakłada stworzenie przestrzeni, w której aktywną rolę odgrywają instytucje edukacyjne poprzez nawiązanie kontaktów młodych ludzi z obu krajów i realizację wspólnych przedsięwzięć, natomiast drugi organizację imprez kulturalnych i artystycznych oraz wspieranie twórców ludowych.
Podczas inauguracji Beáta Gál-Dobos, dyrektor kulturalny Jászkerület, przywitała zebranych i przedstawiła historię współpracy kulturalnej, która zaowocowała tym wydarzeniem. O samej artystce i znaczeniu jej prac opowiedział Andrzej Peć, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Przybliżył także związane z nimi dawne obrzędy bożonarodzeniowe, charakterystyczne dla regionu Beskidów.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz Jászberény z burmistrzem Lorantem Budaiem, podkreślając wysoką rangę wydarzenia. Samorząd Suchej Beskidzkiej reprezentowali uczestnicy obu części projektu „Dwa Bratanki” na czele z Sekretarzem Gminy Zbigniewem Maryonem, reprezentującym Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta, a także Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Sabina Baran, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 Beata Kosman, kierownicy Referatu Spraw Społecznych oraz Centrum Usług Wspólnych Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, dyrektorzy miejskich instytucji kultury oraz uczniowie suskich szkół podstawowych.
Warto podkreślić, że w ramach tego samego projektu, który w całości jest finansowany ze środków pozyskanych przez Burmistrza Miasta Jaszbereny w ramach programu „Promocja wspierania węgiersko-polskich inicjatyw bliźniaczych”, końcem stycznia w Suchej Beskidzkiej zorganizowana zostanie wystawa prezentująca prace malarzy z Jászberény.
Wojciech Ciomborowski
Fot.Jászkürt Újság