Przejdź do stopki

Finał projektu "Państwo Suskie w VII wieku".

Treść

Przez kilka miesięcy Stowarzyszenie „Zdeczka gramy” we współpracy z Biblioteką Suską realizowało projekt „Ścieżki rozwoju: Państwo Suskie w XVII wieku”, którego celem była popularyzacja strategicznych gier bitewnych oraz historii. Zwieńczeniem było zorganizowane 19 i 20 października wydarzenie w Zamku Suskim z pokazową rozgrywką gry „Ogniem i mieczem” na wielkoformatowej makiecie.

Stowarzyszenie „Zdeczka gramy” powstało zimą 2022 roku z inicjatywy Marcina Wągla. Obecnie skupia kilkunastu członków w wieku od 8 do 50 lat, posiadających liczne akcesoria modelarskie (farby, kompresor, aerograf) służące do tworzenia makiet i ozdabiania modeli figurek. Podczas tegorocznych wakacji wraz z Biblioteką Suską zorganizowało również spotkania w formie warsztatów z cyklu „Ścieżki rozwoju: Państwo Suskie w XVII wieku”. W ich trakcie powstawał model historyczny związany z Suchą Beskidzką i okolicą, wzorowany na historycznym państwie suskim, obejmującym teren dzisiejszej Suchej Beskidzkiej, Stryszawy, Lachowic, Tarnawy, Krzeszowa i Zembrzyc wraz ze spisem jednostek wojskowych i scenariuszem do rozgrywki. W ostatnich tygodniach zarówno makieta, jak i figurki były jeszcze dopracowywane.

 Podczas finału projektu miłośnicy gier bitewnych z całego kraju toczyli rywalizację w grze „Ogniem i mieczem”, a goszczący na wydarzeniu mieli możliwość poznania jej zasad i tym samym wciągnięcia się w świat tej formy rozgrywki, połączonej ze zdobywaniem wiedzy. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano panel planszówkowy – z pokazami gier, nauką zasad oraz konkursami. We współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Suchej Beskidzkiej odbyły się również zajęcia plastyczno-modelarskie.

Kluczowym punktem wydarzenia był pokaz gry bitewnej „Ogniem i mieczem” na wielkoformatowej makiecie, do której rozłożenia potrzeba było kilku stołów. Na misternie wykonanej planszy nie zabrakło zamku, dróg, rzeki, zabudowań mieszkalnych, kościoła, wiatraka oraz licznych pól i lasów. I to właśnie w takiej scenerii wykreowanej przez uczestników projektu doszło do batalii, gdzie obrońcy terenów Państwa Suskiego bronili się przed najazdem Imperium Osmańskiego.

Stowarzyszenie „Zdeczka gramy” w ramach realizowanego projektu współpracując z wydawnictwem Wargamer opracowało dwa modele kolekcjonerskie właśnie do gry „Ogniem i mieczem”. Pierwsza z figur przedstawia Kaspra Suskiego (Gaspara Castiglione), pochodzącego z Florencji złotnika krakowskiego, który w XVI wieku nabył Suchą i wybudował w niej drewniano-kamienny dwór obronny, stanowiący najstarszą część istniejącego do dzisiaj zamku suskiego. Druga z figur prezentuje Piotra Komorowskiego, twórcę Państwa Suskiego. Modele w skali 15 mm zostały wyrzeźbione ręcznie przez Marcina Szymańskiego (Gero), a proponowaną kolorystykę zaproponował Adam Zielonka (DaithvenMinis). Obie figury wykonano w limitowanym nakładzie 200 sztuk, który nigdy nie zostanie zwiększony, co ma podkreślać wyjątkowość przedsięwzięcia, służącemu jednocześnie promowaniu Suchej Beskidzkiej wśród miłośników gier bitewnych.

Wojciech Ciomborowski