Rak nie wybiera – badajmy się!
Treść
Październik to czas zwiększania świadomości na temat raka piersi – najczęściej występującego nowotworu u kobiet. Wczesne badania, takie jak mammografia, odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu choroby na początkowym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej właśnie w tym szczególnym miesiącu apeluje do kobiet o niebagatelizowanie zagrożenia i tym samym zachęca do bezpłatnych badań mammograficznych prowadzonych dla kobiet w wieku 45-74 lat w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Badanie jest bezpieczne, trwa tylko kilka minut i może uratować życie. Rejestracja w poniedziałki i czwartki (tel. 786-864-446) w godz. 9:00-12:00.
BADANIA SĄ BEZPŁATNE I NIE WYMAGAJĄ SKIEROWANIA
W BADANIACH MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ KOBIETY, KTÓRE SPEŁNIAJĄ JEDNO Z PONIŻSZYCH KRYTERIÓW:
- Nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ.
- Otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
- mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2,
- nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
CZY MAMMOGRAFIA JEST BEZPIECZNA?
Podczas badania mammograficznego wykorzystuje się minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego, dlatego jest ono całkowicie bezpieczne dla pacjentki.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.
CZY BADANIE MAMMOGRAFICZNE JEST KONIECZNE?
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.