Informacja w sprawie pozyskiwania kopalin
Treść
Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie przypomina, że wydobywanie w naszym kraju kopalin, w tym między innymi piasku i żwiru, jest ściśle uregulowane przepisami. Informuje, że niestosujący się do nich narażają się na bardzo poważne kary finansowe.
W ostatnich miesiącach Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzała na terenie całego kraju kontrolę „Wykrywanie i przeciwdziałanie nielegalnej eksploatacji kopalin”. Na podstawie dokonanych w jej trakcie obserwacji i ustaleń wydała wnioski pokontrolne. W związki z nimi Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie rozpoczął kampanię informacyjną „#StopNielegalnejEksploatacji”, której celem jest budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie wydobywania kopalin i wyeliminowanie procederu prowadzenia eksploatacji bez wymaganej koncesji.
Jak informuje OUG w Krakowie, w ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby przypadków nielegalnej eksploatacji kopalin, za którą naliczana jest opłata podwyższona, stanowiąca zgodnie z prawem czterdziestokrotność opłaty eksploatacyjnej. Nierzadko sprawcami wydobycia bez koncesji są osoby fizyczne, które z własnych nieruchomości wydobywały kopaliny na własne potrzeby bez wymaganego prawem zgłoszenia. Mowa tutaj nie o wydobywaniu między innymi węgla, miedzi czy też innych surowców o dużej wartości rynkowej, lecz właśnie piasku lub żwiru.
W niektórych przypadkach trudna sytuacja materialna właściciela została dotkliwie pogorszona w wyniku naliczenia opłaty podwyższonej. Świadomość możliwości „legalnego” wydobycia na własne potrzeby z całą pewnością zapobiegłaby tym konsekwencjom. Z tego względu OUG w Krakowie przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze z 2011 roku możliwe jest wydobywanie bez koncesji piasków i żwirów, przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego). Aby jednak pozyskać te materiały w sposób legalny niezbędne jest dokonanie z 7-dniowym wyprzedzeniem zgłoszenia na piśmie do właściwego miejscowo urzędu górniczego (w przypadku powiatu suskiego do Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie) zamiaru pozyskania kopalin. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Wyższego Urzędu Górniczego po wybraniu podmiotu Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie w zakładce „Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw”.
Bez uzyskania koncesji wydobyć można maksymalnie 10 m3 piasku lub żwiru w ciągu roku kalendarzowego. W trakcie wykonywania prac nie wolno używać środków strzałowych oraz naruszać przeznaczenia nieruchomości. Każda inna działalność wydobywcza wymaga uzyskania koncesji starosty, marszałka lub ministra właściwego do spraw środowiska.