Jubileusz 10-lecia OREW w Tarnawie Górnej
Treść
10 lat temu zawojskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną utworzyło w Tarnawie Górnej drugi w powiecie suskim Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. W piątek, 13 września, w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej odbyło się uroczyste spotkanie jubileuszowe, które stało się okazją do wspomnień, ale również podziękowania tym, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju placówki.
Pierwszy Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w powiecie suskim został otworzony w Juszczynie. Duża ilość podopiecznych uczęszczających do tej placówki spowodowała, że zajęcia w niej odbywały się na dwie zmiany. Aby zwiększyć komfort dzieci i młodzieży, a także pracy z nimi zdecydowano się na utworzenie drugiego ośrodka. Powstał w 2014 roku w budynku po dawnej Szkole Podstawowej w Tarnawie Górnej po wcześniejszym podpisaniu umowy dzierżawy z ówczesnym wójtem gminy Zembrzyce Eugeniuszem Stypułą. Gmina jako właściciel wyremontowała w nim pomieszczenia na parterze, co pozwoliło przyjąć 16 wychowanków i 6 uczestników Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W latach 2014-2022 dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Powiat Suski oraz gminy: Sucha Beskidzka, Budzów i Stryszawa, a także ludzi o wielkich sercach wyremontowano klatkę schodową i pierwsze piętro, co stworzyło jeszcze lepsze warunki do pracy z dziećmi. Następnie wybudowano windę i przeprowadzono remont drugiego piętra. Przy placówce znajduje się także 44 arowy ogród.
Dobrze wyposażony budynek byłby bezużyteczny bez wykwalifikowanych, pełnych empatii wychowawców i terapeutów. To dzięki nim osoby z różnym spektrum potrzeb mogą liczyć każdego dnia na fachową pomoc. W OREW podopieczni mają zapewnione wczesne wspomaganie rozwoju prowadzone między innymi przez psycholog, oligofrenopedagoga, neurologopedę oraz fizjoterapuetę. W trakcie zajęć wykorzystywane są nie tylko tradycyjne formy terapii, ale również terapia dźwiękiem kamertonów, dogoterapia, alpakoterapia czy hipoterapia. A jak przebiegają takie zajęcia uczestnicy jubileuszu dowiedzieli się z zaprezentowanego filmu „Jeden dzień w OREW”, zrealizowanego przez Andrzeja Hutniczaka.
W spotkaniu jubileuszowym wzięli udział wychowankowie placówki i ich rodzice oraz liczne grono zaproszonych gości wśród, których był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Na ręce dyrektor OREW w Tarnawie Górnej Doroty Steczek-Byczek złożył gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania ośrodka, a następnie jego rozwoju i sprawnego funkcjonowania. Podziękował wychowawcom, opiekunom i rehabilitantom i pozostałym pracownikom OREW za ich codzienną, niełatwą pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wytrwałość i umacnianie w tych osobach poczucia wartości, bezpieczeństwa i nadziei na lepsze życie. Podopiecznym placówki życzył zwycięskiej walki o większą samodzielność i niezależność. Zarząd PSONI koło w Zawoi doceniając zaangażowanie samorządu Suchej Beskidzkiej w rozwój OREW w Tarnawie Górnej i dziękując za nie przekazał Burmistrzowi Stanisławowi Lichosytowi figurę anioła.
Jubileusz swoim występem uświetnił zespół Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej. Nie mogło również zabraknąć tortu. Przybyli mieli również możliwość obejrzenia wystawy prac plastycznych Weroniki Gracy, uczennicy II klasy Przysposobienia do pracy.
Wojciech Ciomborowski