„Rzeźba ludowa”. Nowa wystawa czasowa Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
Treść
W polskiej sztuce ludowej rzeźba rozwijała się wśród niższych warstw społeczeństwa już od końca średniowiecza. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej przygotowało nową wystawę czasową „Rzeźba ludowa”, na której prezentuje zbiory zgromadzone przed laty przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej. Ekspozycję można oglądać do 16 listopada br.
Dla polskich rzeźbiarzy ludowych podstawowym materiałem było drewno lipowe (rzadziej grusza, topola, dąb) jako najłatwiejsze w obróbce, ale niestety przez to i nietrwałe. Twórcami rzeźb byli artyści samoucy, co sprawiało, że prace ich charakteryzowało uproszczenie cech, geometryzacja kształtów, statyka, frontalność układu, deformacja w proporcji ciała. Początkowo zdecydowanie dominowała tematyka religijna. Stąd częstymi motywami były Chrystus Frasobliwy, sceny pasyjne, Matka Boska, postaci świętych, ale i sceny rodzajowe z życia wsi. W czasach PRL władza zaczęła promować twórców ze środowisk wiejskich oraz organizować wystawy propagujące rzeźbę głównie o tematyce świeckiej. Tematy konkursów poszerzyły się o te patriotyczne, historyczne, polityczne co można zobaczyć również na obecnie prezentowanej wystawie.
Rzeźba ludowa znalazła się w zbiorach Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej dzięki przekazaniu eksponatów w 2010 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej
z prowadzonego przez nich Muzeum Ziemi Suskiej.
Powstałe w 1971 roku TMZS jako podstawowy cel obrało sobie zorganizowanie Muzeum Ziemi Suskiej. W poszczególnych miejscowościach powiatu suskiego członkowie TMZS wyszukiwali przedmioty codziennego użytku interesujące ze względu na swój historyczny już charakter. Odnajdywali również twórców ludowych, którzy tworzyli w zaciszu swoich mieszkań i do tej pory byli znani jedynie wśród swoich najbliższych sąsiadów. Efekty ich poszukiwań w postaci prac twórców ludowych (rzeźby czy malarstwa) można było oglądać w Muzeum Ziemi Suskiej mieszczącym się w latach 1972 -74 na parterze zamku suskiego, a po latach niefunkcjonowania z powodu braku siedziby w tzw. Domku Ogrodnika (1996-2010).
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej nadal rozwija kolekcję sztuki ludowej o nowe dzieła twórców z terenu ziemi suskiej i Podbabiogórza. Przygotowana wystawa prezentuje szerokie spectrum rzeźby i płaskorzeźby ludowej, zarówno w zakresie motywów, wzorów, jak i form z terenu miasta i ziemi suskiej. Eksponowane są prace wielu twórców ludowych: Stanisława Kubasiaka, Franciszka Knapczyka, Bogumiły Leśniak, Józefa Tatara, Jędrzeja Wowro, Adama Kusia, Aleksandra Krzeszowiaka, Wiesława Kusia, Mariana Bucały, Stanisława Bałosa, Franciszka Kusia, Józefa Lasika i Piotra Mentla. W tym unikatowe grupy figuralne, jak „orkiestra” czy „wesele góralskie”.