Przejdź do stopki

Salon Poezji Konfraterni Rapsodycznej w Zamku Suskim

Treść

Wyjątkowo nie w Centrum Kultury i Filmu, a w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej zorganizowano Salon Poezji Konfraterni Rapsodycznej. 58. edycja tego wydarzenia poświęcona była bowiem twórczości wybitnego poety i pisarza Emila Zegadłowicza. Spotkanie w naturalny sposób nawiązało do prezentowanej przez miejską instytucję kultury wystawy czasowej „Emil Zegadłowicz w portrecie”.

Piątkowy wieczór z szeroko rozumianą sztuką rozpoczął się kuratorskim zwiedzaniem wystawy czasowej, której kuratorkami są: Anna Leksander i Anna Spyrczyńska. Przybyłych oprowadził po niej dyrektor Muzeum Miejskiego Andrzej Peć wraz z zaproszoną przez niego wnuczką poety Ewą Wegenke, która chętnie dzieliła się rodzinnymi wspomnieniami.

O życiu i twórczości Emila Zegadłowicza dużo mówił również kierownik artystyczny Salonu Poezji Konfraterni Rapsodycznej Henryk Franciszek Dąbrowski. Jego głęboki głos, połączony z nienaganną dykcją, dużą ekspresją oraz elementami gry aktorskiej wzbudził wśród licznie przybyłej publiczności zachwyt.  Wraz z nim wycinek twórczości autora między innymi „Zmor”, „Motorów”, „Dziesięciu ballad o powsinogach beskidzkich” zaprezentowali Elżbieta Fidelus, Małgorzata Migas, Elżbieta Paradowska, Barbara Sochacka oraz Tomasz Zieliński. Muzycznie spotkanie z poezją wzbogacił koncert Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione pod kierownictwem Agnieszki Bernackiej oraz solistka Justyna Tokarz wraz z skrzypaczką Agnieszką Pająk i pianistą Robertem Pająkiem, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję aranżacje muzyczne do wierszy Emila Zegadłowicza i innych poetów.

Wojciech Ciomborowski