"Świeże spojrzenie". Nowa wystawa w galerii Pół żartem pół serio
Treść
odbył się wernisaż wystawy ,,Świeże spojrzenie’’, którą można oglądać do 30 września. Zaprezentowano na niej fotografie uczniów szkół średnich wykonane w technikach tradycyjnych oraz szlachetnych.
Rozwój technologii sprawił, że obecnie na co dzień niemal nikt nie posługuje się analogowymi aparatami fotograficznymi, a i cyfrowe zostały wyparte przez telefony komórkowe. Z tego względu nie tylko sama wystawa „Świeże spojrzenie”, ale przede wszystkim chęć młodych ludzi do poznawania tradycyjnych technik fotograficznych są godne uwagi. A uczniami, którzy pod okiem opiekuna Krzysztofa Kachla zdecydowali się zgłębiać tajniki analogowej fotografii, skupiając się przy tym na ukazaniu uroku i klimatu Suchej Beskidzkiej są Wiktoria Korczak, Wiktoria Zabawa, Krystian Mikołajek oraz Nazar Pred. Podczas projektu młodzież posługiwała się własnymi aparatami analogowymi, jak i sprzętem opiekuna. W ten sposób uczniowie nabyli umiejętność prawidłowego pomiaru światła światłomierzem, choć znają i często wykorzystują do tego celu aplikację w telefonie komórkowym, o której wiedzy nie miał natomiast ich opiekun. Potrafią przy tym samodzielnie wykonywać w ciemni odbitki posługując się powiększalnikiem.
Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia wykonane różnymi technikami, w tym odbitki srebrne i tonowane. Proces odbitek srebrnych polega na pokryciu papieru emulsją zawierającą związki srebra, które po naświetleniu i zanurzeniu w wywoływaczu przechodzą w stałą srebrną warstwę na powierzchni papieru. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, konieczna jest obecność odpowiedniego reduktora, takiego jak metol. Cyjanotypie, które także można oglądać na ekspozycji wykonywano metodą stykową. Uczniowie pokrywali papier akwarelowy mieszanką odpowiednich roztworów, które po naświetleniu światłem UV lub słonecznym stworzyły obrazy w odcieniach niebieskiego.
Wernisaż uświetnił występ zespołu muzycznego „Rodzynki”. Licznie zebrana publiczność, będąca zarazem miłośnikami fotografii, usłyszała Małgorzatę Wronę (skrzypce), Krzysztofa Kachela (bass), Emilię Urbaniec (wokal), Faustynę Cieślak (wokal) oraz Konrada Kubieńca (gitara).
/Wojciech Ciomborowski/