Muzycy z Suchej Beskidzkiej nagrodzeni na Festiwalu Folkloru Górali Polskich
Treść
Od 27 do 30 lipca odbywał się w Żywcu 55. Festiwal Folkloru Górali Polskich, towarzyszący 61. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, którego organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Będące największym świętem polskich Górali wydarzenie ma formę konkursu. Bardzo dobrze zaprezentowali się podczas niego muzycy regionalni z Suchej Beskidzkiej, a ich występy zostały nagrodzone nie tylko przez publiczność, ale również jury.
Przez cztery wieczory zespoły z różnych części Karpat prezentowały widowiskowe programy obrzędowe, tańce oraz śpiewy w Amfiteatrze „Pod Grojcem”. Z kolei poranki i popołudnia wypełniały dźwięki rozbrzmiewające na żywieckim rynku, na którym konkursowe wykonania przedstawiały kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści, a także śpiewacy ludowi. W ten sposób licznie zebrana publiczność miała rzadką okazję zobaczyć i wysłuchać w jednym miejscu między innymi Górali Żywieckich, Śląskich, Podhalańskich, Zagórzańskich, Łąckich, Białych, Babiogórskich, Spiskich, Szczawnickich, Pogórzan, Lachów Sądeckich, Limanowskich czy Szczyrzyckich.
Sześcioosobowe jury złożone z muzyków i zarazem folklorystów w składzie Anna Borucka-Szotkowska, Zbigniew Wałach, Aleksander Smaga, Przemysław Ficek, Krzysztof Trebunia-Tutka, Katarzyna Pach-Sznepka wysłuchało aż 138 prezentacji. W kategorii grupy śpiewacze przyznało drugą nagrodę żeńskiej grupie śpiewaczej Suskie Śpiwocki z Suchej Beskidzkiej. Drugą miejsce, ale w kategorii soliści instrumentaliści zajął Maciej Kubasiak, który w Żywcu zaprezentował swój kunszt w grze na skrzypcach. Ten sam sukces wśród multiinstrumentalistów powtórzył Jan Ryt, grający na dudach żywieckich, okarynie oraz piszczałce sześciootworowej.
Wojciech Ciomborowski