Przejdź do stopki

Radosław Piwowarski uświetnił II Festiwal Artystyczny Urodziny Billy’ego Wildera

Treść

Motywem przewodnim dwóch pierwszych dni (5-6 lipca) II Festiwalu Artystycznego Urodziny Billy’ego Wildera była muzyka filmowa. W niedzielę 7 lipca został zwieńczony filmowo. W Centrum Kultury i Filmu zaprezentowano dwie produkcje Radosława Piwowarskiego, który był gościem specjalnym Festiwalu i pomiędzy seansami spotkał się z miłośnikami X muzy.

Spotkanie z reżyserem, autorem kultowego serialu „Jan Serce” oraz wielu pełnych poezji i nostalgii filmów fabularnych, takich jak „Yesterday”, „Kochankowie mojej mamy”, „Pociąg do Hollywood”, „Marcowe migdały” i „Kolejność uczuć”, a także dokumentalnych, m.in. „Stójka” i „Odwiedziny” poprowadził, pochodzący z Suchej Beskidzkiej, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat. Gość specjalny Festiwalu okazał się być osobą niezwykle otwartą i natychmiast nawiązał znakomity kontakt z publicznością. W niewymuszony sposób opowiadał o swojej twórczości oraz wartościach jakimi się w niej kieruje. Chętnie dzielił się wspomnieniami o współpracy ze znakomitymi polskimi aktorami, jak Katarzyna Figura, Krystyna Feldman i Anna Przybylska, okraszając je licznymi anegdotami. W trakcie spotkania nie zabrakło nawiązań do Billy’ego Wildera. Warto w tym miejscu podkreślić, że Radosław Piwowarski do Suchej Beskidzkiej przyjechał pociągiem, a swoje pierwsze kroki skierował na rynek, gdzie z zainteresowaniem chłonął wiadomości o historii naszego miasta i obejrzał tablicę upamiętniającą fakt, iż Billy Wilder urodził się w Suchej Beskidzkiej i z niej wyruszył ku wielkiej karierze.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania Radosław Piwowarski jeszcze długo oddawał się w foyer Centrum Kultury i Filmu rozmowom, podpisywał swoją książkę „Lekcje seksu doktora Alzhaimera”, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

W niedzielne popołudnie i wieczór w CKiF zaprezentowane zostały również dwa filmy wyreżyserowane przez Radosława Piwowarskiego. Przed spotkaniem z reżyserem odbyła się projekcja „Pociągu do Hollywood” z 1987 roku. Dedykowany Billy’emu Wilderowi film opowiada o tytułowym „pociągu” do kina dwójki życiowych nieudaczników. Natomiast na zakończenie Festiwalu wyświetlony został debiutancki obraz Radosława Piwowarskiego z 1985 roku „Yesterday”. Akcja tego filmu rozgrywa się na prowincji, a jego bohaterami są licealiści, którzy tuż przed maturą wykonują piosenki sławnej czwórki z Liverpoolu.

Wojciech Ciomborowski