Przejdź do stopki

Ostrzeżenie! Będzie bardzo gorąco i burzowo

Treść

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wydał dla powiatu suskiego ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dotyczące występowania upałów oraz pierwszego stopnia o burzach.

Zgodnie z prognozami synoptyków, z prawdopodobieństwem wynoszącym 80 proc. od dziś (tj. od 9 lipca) od godz. 11.30 do jutra (10 lipca) do godz. 20.30 spodziewać należy się upałów. Dziś maksymalna temperatura w naszym regionie wyniesie od 28°C do 31°C, a jutro będzie jeszcze cieplej i słupek rtęci wskazywać będzie od 31°C do 34°C. W nocy temperatura nie spadnie poniżej 18°C.

Jednocześnie z prawdopodobieństwem wynoszącym 70% synoptycy prognozują w powiecie suskim występowanie burz, których należy spodziewać się dziś pomiędzy godz. 12.00 a godz. 21.00. W ich trakcie miejscami będą występowały silne opady deszczu (od 15 mm do 25 mm) oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie grad.

Apelujemy o zachowanie ostrożności. W trakcie burz należy pozostać wewnątrz budynków i unikać otwartych przestrzeni, a także obszarów zadrzewionych. Warto także zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na tarasach, balkonach oraz w ogrodach, gdyż wiatr może je uszkodzić lub porwać. Natomiast w związku z zapowiadanymi upałami należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, unikaniu długiego przebywania na słońcu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na choroby układu krążenia.