Przejdź do stopki

Piknik profilaktyczny „Bezpieczne Wakacje 2024” w Suchej Beskidzkiej.

Treść

W niedzielę, 23 czerwca, na rynku w Suchej Beskidzkiej Komenda Powiatowa Policji wraz z innymi służbami i instytucjami przy współudziale Gminy Sucha Beskidzka zorganizowała pierwszy tego lata piknik profilaktyczny „Bezpieczne Wakacje 2024”. Piękna pogoda oraz znakomita lokalizacja wydarzenia przyciągnęły liczne grono mieszkańców powiatu suskiego, a także goszczących na jego terenie turystów.

W pikniku uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz funkcjonariusze: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej-Miasto, Wojskowego Centrum Rekrutacji z Nowego Targu oraz Straży Ochrony Kolei. Nie zabrakło także przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suchej Beskidzkiej oraz Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej.

W trakcie pikniku, na każdym ze stoisk szczególną uwagę poświęcano tematyce bezpieczeństwu podczas wypoczynku. Przypominano problematykę zagrożeń w górach, a przede wszystkim w czasie wypoczynku nad wodą i w wodzie, zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Przy stoisku policjantów przygotowano różnego rodzaju konkursy i pytania dotyczące bezpieczeństwa w czasie wakacji. Odwiedzającą stoisko młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym „Artystyczny przewodnik”. Podczas imprezy promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzice oraz opiekunowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób przy jej pomocy zgłaszać np. niebezpieczeństwa w trakcie wypoczynku dzieci. Wręczano też ulotki z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia domów lub mieszkań przed wyjazdem na wakacje. Uczestnicy akcji otrzymywali inne materiały profilaktyczne tj. zagrożenia w sieci lub informacje dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

            Samorząd w Suchej Beskidzkiej również przygotował wiele atrakcji, które jednocześnie miały zadanie profilaktyczne (uczulano dzieci i młodzież jakie skutki przynosi sięganie po alkohol i środki odurzające). Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała możliwość przejażdżki rowerowymi gokartami. Dodatkowo przy stoisku rozdawane były kolorowanki, słodycze i napoje oraz gadżety z hasłami profilaktycznymi. Natomiast Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dystrybuował ulotki na temat przemocy domowej, udzielając wskazówek gdzie szukać wsparcia.

Wszystkie obecne na spotkaniu osoby miały możliwość obejrzenia wnętrza pojazdów uprzywilejowanych, a także specjalistyczne wyposażenie. Dzieci mogły również pod okiem goprowców wejść się na szczyt ścianki wspinaczkowej.