Przejdź do stopki

Rekordowa Suska Piątka

Treść

30 czerwca (niedziela) w Suchej Beskidzkiej odbyła się trzecia edycja „Suskiej Piątki”, która w tym roku miała rangę Mistrzostw Małopolski w Biegu Ulicznym na 5 km. Zorganizowane przez SKL Sucha Beskidzka przy współpracy z Gminą Sucha Beskidzka, Województwem Małopolskim, Powiatem Suskim, Małopolskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji wydarzenie, nad którym patronat objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, a głównym partnerem była firma Woodica, obfitowało w liczne rekordy, które padły na przekór niezbyt sprzyjającej biegaczom aurze.

Sukcesywnie rozbudowywana przez samorząd miasta infrastruktura sportowa pozwala mieszkańcom miasta i regionu w bardzo komfortowy sposób uprawiać liczne dyscypliny. Przeprowadzona kilka lat temu modernizacja miejskiego stadionu, w ramach której wykonane zostały atestowana bieżnia lekkoatletyczna, skocznie w dal i wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, sprawiła, że rokrocznie w Suchej Beskidzkiej odbywa się Małopolski Mityng Lekkoatletyczny „I Ty możesz zostać Mistrzem”, będący jednocześnie Memoriałem Edwarda Szklarczyka. We wrześniu 2022 roku z inicjatywy SKL Sucha Beskidzka zorganizowana została pierwsza edycja biegu ulicznego „Suska Piątka”, w której wzięło udział 146 zawodników, a rok później na starcie stanęło ich 152.

Wysoki poziom sportowy, a przede wszystkim bardzo dobra organizacja dwóch pierwszych edycji „Suskiej Piątki” spowodowały, że  Małopolski Związek Lekkiej Atletyki przyznał tegorocznym zawodom status Mistrzostw Małopolski w Biegu Ulicznym na 5 km, co jednocześnie spowodowało, że termin imprezy został przeniesiony z września na 30 czerwca kiedy to nasze miasto stało się biegową stolicą województwa. Do rywalizacji z konkurentami, ale i własnymi słabościami przystąpiła rekordowa liczba 223 biegaczy, którzy mieli do pokonania atestowaną trasę, profesjonalnie zabezpieczoną przez Policję, Straż Miejską oraz strażaków z OSP Sucha Beskidzka-Miasto i OSP Sucha Beskidzka-Błądzonka. Tym razem start wyznaczono na deptaku pieszo-rowerowym (w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu przy Urzędzie Miasta), a metę, podobnie jak podczas wcześniejszych edycji na bieżni stadionu miejskiego. Do przebiegnięcia były natomiast dwie pętle prowadzące deptakiem pieszo-rowerowym, a następnie ulicami Gospodarczą, Zieloną, Billy’ego Wildera oraz bogatym w zieleń i elementy małej architektury deptakiem wzdłuż ul. Mickiewicza, którym wracano na stadion.

Dystans 5 km najszybciej pokonał Rafał Sułkowski (Limanowa/Kraków Athletics Team), który pomimo lejącego się z nieba żaru (wysokie temperatury nie sprzyjają biegaczom długodystansowym) uzyskał znakomity czas 15 minut i 49 sekund, poprawiając w ten sposób o dwie sekundy rekord trasy ustanowiony w 2022 roku przez Abderrahima Elasrego. Wyraźnie szczęśliwy triumfator minął linię mety, mocno akcentując radość z sięgnięcia po tytuł mistrza Małopolski w Biegu Ulicznym na 5 km. Drugie miejsce zajął dotychczasowy rekordzista trasy, a zatem Abderrahim Elasri (Team Elasri), któremu przebiegnięcie 5 km zajęło tym razem równe 16 minut, a jako trzeci finiszował Adrian Król (Siepraw/Lacho Team) z czasem 16 minut i 14 sekund.

W gronie kobiet triumfowała Paulina Kicilińska (Kraków/ULKS Lipinki), okraszając wywalczenie tytułu mistrzyni Małopolski rekordem trasy „Suskiej Piątki”. Jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej „złamała” barierę 20 minut, uzyskując czas 17 minut i 56 sekund (poprzedni rekord należał do Kingi Jurzec z Rabki Zdroju i wynosił 20 minut i 36 sekund). Wicemistrzynią województwa została Judyta Rębisz (Racibórz/Pogoń Ruda Śląska) z wynikiem 18 minut i 26 sekund, a brązową medalistką Olga Janiszewska (Nowy Sącz/Running Performance), która zameldowała się na mecie po 18 minutach i 39 sekundach.

Medalistów Mistrzostw Małopolski dekorowali Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej Janusz Kociołek. W wyjątkowy sposób uhonorowany został Józef Chowaniec z Lasu, który kolejny raz udowodnił, że wiek, to tylko cyfra w dowodzie osobistym, a sport można uprawiać bez względu na warunki pogodowe. 84-latek pokonał trasę w bardzo dobrym czasie, a na ostatnich metrach towarzyszył mu żywiołowy doping oraz eskorta kilkunastu innych zawodników.

Przed biegiem głównym na stadionowej bieżni odbyły się zawody dla dzieci. Ta część wydarzania również cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony startujących, jak i kibiców. Najmłodsi mieli do przebiegnięcia dystans 180 metrów, a starsi bardzo ambitnie rywalizowali na 300, 400, 500 i 800 metrów. Z myślą o dzieciach przygotowano także strefę rekreacyjną z dmuchańcami, ustawioną przez Górskie Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe ścianką wspinaczkową, zajęciami prowadzonymi przez animatorów, a wielokrotny olimpijczyk i medalista Mistrzostw Polski w biathlonie Grzegorz Guzik odkrywał przed dziećmi arkana tej niełatwej dyscypliny. Ponadto każdy uczestnik biegu mógł własnoręcznie pomalować otrzymany medal.