Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2024 za nami!

Treść

W pierwszy weekend lata odbyło się największe wydarzenie kulturalne Suchej Beskidzkiej – Dni Ziemi Suskiej! Szeroki i bardzo urozmaicony program imprezy sprawił, że mieszkańcy miasta oraz goście przez trzy dni licznie odwiedzali zespół zamkowo-parkowy, bawiąc się do późnych godzin wieczornych.

Dni Ziemi Suskiej 2024, których gośćmi były delegacje z miast partnerskich Suchej Beskidzkiej – Jaszbereny i Fromborka, rozpoczęły się w piątkowe popołudnie w Centrum Kultury i Filmu wernisażem wystawy poplenerowej. Zaprezentowano na niej prace 15 artystów, wykonane w maju w parku zamkowym, na rynku oraz innych częściach naszego miasta. Wieczorem liczne grono kibiców piłkarskich zgromadziło się w parku zamkowym, aby w utworzonej w nim strefie kibica wspólnie przeżywać emocje związane z występem Polaków na piłkarskich Mistrzostwach Europy. Niestety kadra Michała Probierza nie spełniła pokładanych w niej nadziei i przegrała z kretesem mecz z Austrią. Dwa dni później w zdecydowanie lepszych nastrojach niż mieszkańcy naszego miasta strefę kibica opuszczali goszczący w Suchej Beskidzkiej goście z Jaszbereny, gdyż ich drużyna narodowa pokonała Szkocję.

W piątek w Sali Rycerskiej zamku suskiego z okazji 20-lecia zawiązania przyjaźni nastąpiło uroczyste odnowienie umowy partnerskiej pomiędzy Suchą Beskidzką i Jaszbereny. Dokument, w którym wyrażono wolę dalszej współpracy i rozwijania kontaktów pomiędzy samorządami i mieszkańcami obu miast podpisali burmistrzowie Stanisław Lichosyt i Lorant Budai.

W sobotnie przedpołudnie na stadionie miejskim rozegrano piłkarski turniej skrzatów Babia Góra Cup 2024, którego uczestnicy zaprezentowali duże jak na swój wiek wyszkolenie techniczne i taktyczne, a przede wszystkim wolę walki i determinację, której dzień wcześniej zabrakło polskim reprezentantom. Po południu zabawa przeniosła się do parku zamkowego, w którym przygotowano strefę rodziny. Odbywały się w niej ciekawe warsztaty, pokazy i kiermasz sztuki ludowej. Dzieci z ochotą korzystały z bezpłatnych zjeżdżalni, trampolin, ścianki wspinaczkowej oraz przejażdżek konnych. Na scenie parkowej nie mogło zabraknąć rodzimych talentów. Pokaz umiejętności dały dziewczynki ćwiczące w Szkole Kreacji Ruchu, a później zebrani usłyszeli koncerty uczniów suskiej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

Po południu na dziedzińcu zamkowym wystąpiły zespoły Fever i Stach Bukowski, a wieczorem Dni Miasta uświetnił koncert Another Pink Floyd, uznawanego za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę legendarnej grupy Pink Floyd na żywo. Podczas dwugodzinnego występu muzycy wykonali zarówno najbardziej znane utwory, jak i rozbudowane progresywne suity. Gościem specjalnym był jeden z najlepszych gitarzystów w Polsce - Marek Raduli.

Zwieńczeniem sobotnich koncertów był występ Morii – Gabrieli Katzer, młodej wokalistki z Kalwarii Zebrzydowskiej, zwyciężczyni programu „Szansa na sukces”.

W niedzielne przedpołudnie i wczesne popołudnie na parkingu obok zamku suskiego odbył się Zamkowy Jarmark Staroci, który ponownie był gratką dla wszystkich miłośników antyków, kolekcjonerów, wystawców, artystów, wytwórców rękodzieła, i wielbicieli książek. Po południu w parku zamkowym wystąpiły uczennice Akademii Tańca Lady Fitness. Usłyszeliśmy również sporą dawkę rodzimego folkloru w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska, dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Ziemia Suska” i kapeli „Suscy Muzykanci”, a węgierską kulturę i tradycję przybliżył Zespół Regionalny z Jaszbereny, prezentując pełne ekspresji tańce regionalne.

W Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Zamki i pałace Węgier”, stanowiące element świętowania 20-lecia partnerstwa naszego miasta z węgierskim Jaszbereny. W wernisażu wziął udział, podnosząc rangę wydarzenia, Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. Natomiast w parku zamkowym odkrywane były sekrety kuchni obu krajów. W ten sposób mieszkańcy miasta i goście mogli zasmakować suskiego bigosu, którym częstowały członkinie Stowarzyszenia Miłośników Regionu Suskiego „Skarbiec Suski”, a tym razem również węgierskiego gulaszu, przygotowanego według tradycyjnej receptury przez gości z Jaszbereny.

Późnym popołudniem na dziedzińcu zamkowym wystąpiła Suska Orkiestra Zamkowa, którą tworzą zawodowi muzycy, w większości nauczyciele powołanej w 2012 roku samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Orkiestra jest swoistą wizytówką miasta i szkoły. Podczas niedzielnego koncertu muzykom towarzyszył solista Kamil Kołodziejczyk. Publiczność reagowała z entuzjazmem na każdy utwór, a owacja jaką zostali nagrodzeni artyści była najlepszym wyrazem uznania dla ich wirtuozerii.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznych Dni Ziemi Suskiej było wieńczące Dni Miasta widowisko artystyczne w wykonaniu grupy Tenors Bel’Canto. Dwóch tenorów - Vasyl Ponayda i Volodymyr Kudovba oraz baryton - Roman Antonyuk, to niezwykle utalentowani soliści ze Lwowa, którzy zaprezentowali na najwyższym poziomie wielkie przeboje opery i współczesnej muzyki rozrywkowej. W Suchej Beskidzkiej wystąpili w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Lwowskiej „Wirtuozi Lwowa” oraz tancerzy z Teatru Tańca „Zhyttia”, którzy podobnie jak muzycy i soliści oczarowali publiczność swoim kunsztem.  

Wojciech Ciomborowski