Przejdź do stopki

Jubileusz 40-lecia Miejskiego Przedszkola Samorządowego

Treść

W środę, 29 maja, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej spotkały się dzieci uczęszczające do Miejskiego Przedszkola Samorządowego, ich rodzice i wychowawcy, ale także wychowankowie i byli pracownicy tej placówki. Okazją ku temu był Dzień Rodziny połączony z uroczystymi obchodami 40-lecia działalności Miejskiego Przedszkola Samorządowego.

Dla społeczności przedszkolnej środowe popołudnie było wyjątkowym czasem. Uroczystość zgromadziła najważniejsze osoby w jego życiu: rodziców, kilka pokoleń dyrektorów, nauczycieli, pracowników przedszkola, przedszkolaków, absolwentów oraz liczne grono gości. Wśród nich byli między innymi Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, dyrektorzy szkół podstawowych i innych placówek szkolno-wychowawczych działających na terenie miasta. Jak podkreśliła dyrektor MPS Izabela Toczek przedszkole jest świadkiem historii, a jubileusz przywołuje piękne wspomnienia minionych lat, ale także skłania do refleksji nad mijającym czasem. Stanowi okazję do pochylenia się nad przeszłością, nad tym co było i snucia wizji przyszłości. Dodała, że każdy jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Jednak i dawniej, i dziś suskie przedszkole „nigdy nie było miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez wychowanków, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, którzy oddawali przedszkolu umiejętności, entuzjazm i serce”. Zawsze najważniejsze były i są dzieci, rozwój ich pasji i zainteresowań. Kadrę pedagogiczną stanowili i stanowią nauczyciele o wysokich kwalifikacjach, tacy, aby wychowankowie byli otoczeni aurą artyzmu, ludzi pełny pasji, pragnących przekazać swoją wiedzę.  

Momentem, w którym niejednej osobie zebranej na sali zakręciła się łezka w oku była prezentacja multimedialna, przedstawiająca zdjęcia dzieci, które na przestrzeni czterech dekad uczęszczały do Miejskiego Przedszkola Samorządowego. Uwiecznieni, dziś już dorośli, wspominali tamte dni, a wszyscy mogli dostrzec jak w ciągu 40 lat zmieniała się moda, ale i diametralnie poprawiły się warunki w jakich każdego dnia odbywają się zajęcia. W swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt zauważył, że dziś przedszkole może przyjąć niemal wszystkich chętnych, a kiedyś dzieci nie miały takiego komfortu. Jednocześnie przypomniał, że obecnie obchodzimy jubileusz 40-lecia przedszkola miejskiego, ale placówka i innej formie funkcjonowała dużo wcześniej. Wśród przybyłych na uroczystość nie brakowało zresztą osób, które uczęszczały do niego w latach 60. i 70. minionego wieku. W 1983 roku powołano Miejskie Przedszkole, a dziesięć lat później Miejskie Przedszkole Samorządowe. Burmistrz Lichosyt podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy jego dzisiejszej marki, a zatem całemu gronu dyrektorów, którzy kierowali tą instytucją, nauczycielom będącym obecnie już na zasłużonych emeryturach oraz obecnej kadrze. Wyraził przekonanie, że przedszkole nadal będzie prowadziło działalność na wysokim poziomie, opiekując się naszymi dziećmi.

Mówiąc o trosce o najmłodszych mieszkańców miasta Burmistrz zwrócił uwagę na fakt, że obchodzony 15 maja Dzień Rodziny jest niedoceniany, a tymczasem powinniśmy pamiętać o nim codziennie, podtrzymując i pielęgnując nasze relacje z bliskimi. Tylko w ten sposób dorastające pociechy mogą chłonąć dobre wzorce i odpowiednio przygotowywać się do dorosłego życia. - Spotykajmy się. Dzielmy wspólnie czas i dawajmy przykład naszym dzieciom i wnukom – mówił Burmistrz Stanisław Lichosyt, który przekazał na ręce dyrektor MPS pani Izabeli Toczek okolicznościowe życzenia, a dla dzieci słodycze. Nieco wcześniej w dowód wdzięczności za okazywaną życzliwość dyrekcja placówki, grono pedagogiczne, a przede wszystkim dzieci podarowały Burmistrzowi słusznych rozmiarów, spersonalizowaną maskotkę misia. Nie mogło również zabraknąć okolicznościowego tortu i wspólnego zdmuchnięcia świeczek.

Zanim przybyli goście przeszli do foyer, aby oddać się rozmowom, wspomnieniom, które wracały same z uwagi na prezentowaną wystawę archiwalnych zdjęć byłych przedszkolaków, a dziś dorosłych już mieszkańców miasta, każda z obecnych grup przedszkolnych dała krótki występ artystyczny, demonstrując swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na tym jednak popisy sceniczne się nie zakończyły. Rodzice, nauczycielki, przedszkolaki oraz absolwenci przygotowali bowiem niespodziankę. W brawurowy sposób wystawili bajkę „Kot w butach”, wzbudzając wśród publiczności zarówno zachwyt, jak i wywołując salwy śmiechu. Cześć artystyczną wzbogacili, podnosząc zarazem rangę wydarzenia, uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej.


Wojciech Ciomborowski