Przejdź do stopki

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych

Treść

Poważna choroba lub uraz, a także związana z nimi konieczność hospitalizacji, zawsze są trudnymi momentami. Gdy podczas pobytu w szpitalu dojdzie u pacjenta do uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zakażenia szpitalnego, proces leczenia nie tylko się wydłuża, ale staje się również mniej komfortowy. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przypomina, że utworzony został Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, zapewniający w takich sytuacjach szybką, pozasądową ścieżkę rekompensat. W przypadku śmierci pacjenta, świadczenie przysługuje osobom bliskim.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych obejmuje zdarzenia medyczne, które miały miejsce nie wcześniej niż 6 września 2023 roku. Wniosek można złożyć również wówczas, gdy zdarzenie miało miejsce wcześniej, ale wnioskodawca dowiedział się o nim już po utworzeniu Funduszu. Skorzystanie ze wsparcia finansowego ze strony Funduszu nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć.

Maksymalna kwota świadczenia dla pacjenta wynosi 200 000 zł. W przypadku śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 000 zł dla każdej z uprawnionych osób. Kwoty te będą corocznie waloryzowane. Co istotne, przyjęcie wyliczonej kwoty przez wnioskodawcę oznacza zrzeczenie się roszczeń odszkodowawczych od szpitala.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych stanowi niezwykle istotne narzędzie w zapewnianiu pomocy pacjentom, którzy doznali szkody w wyniku zdarzeń medycznych. Będzie to również podwalina do budowy zaufania między pacjentem a podmiotem leczniczym. Jest to mechanizm umożliwiający skuteczną rekompensatę dla poszkodowanych, który jednocześnie wspiera rozwój standardów bezpieczeństwa pacjenta w placówkach medycznych.

W każdej ze spraw, w których wypłacone zostało świadczenie, zostanie przeprowadzona analiza przyczyn źródłowych zdarzenia, a wnioski z tej analizy będą podstawą do podjęcia działań zapobiegających podobnym szkodom w przyszłości.

Szczegółowe informacje dotyczące Funduszu znajdują się na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.