Przejdź do stopki

Muzeum Miejskie zaprasza do Klubu Młodego Muzealnika

Treść

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprasza dzieci w wieku 8-11 lat na zajęcia Klubu Młodego Muzealnika, które odbędą się 25 maja (tj. sobota). W tym miesiącu młodzi miłośnicy sztuki będą mieli wyjątkową okazję zapoznania się z jedną z najbardziej fascynujących technik wykorzystywanych przez artystów – portretem.

Podczas warsztatów muzealnych uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądał proces tworzenia portretu, ile czasu zajmowało jego namalowanie oraz jakie wyzwania stały przed osobą portretowaną.

Tworzenie portretu to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności technicznych, ale także cierpliwości i precyzji. Proces rozpoczynał się od przygotowania płótna i szkicowania wstępnych linii, które miały służyć jako przewodnik dla artysty. Następnie malarz nakładał kolejne warstwy farby, dbając o detale i realistyczne oddanie cech fizjonomicznych modela. W przypadku portretów olejnych, malarz często pracował nad jednym obrazem przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, umożliwiając poszczególnym warstwom farby wyschnięcie przed nałożeniem kolejnych.

Osoby portretowane musiały wykazać się dużą cierpliwością. Sesje pozowania mogły trwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od skomplikowania i rozmiaru portretu. Chociaż powszechnie sądzi się, że modele musieli siedzieć nieruchomo, w rzeczywistości mogli robić krótkie przerwy na odpoczynek. Oddychanie nie było problemem, jednak utrzymanie jednej pozy przez dłuższy czas wymagało pewnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Podczas warsztatów młodzi muzealnicy będą mieli okazję poszukać portretów różnych osobistości na ekspozycjach muzealnych. Poznanie historii tej techniki malarskiej będzie dodatkowo wzbogacone przez analizę dzieł przedstawiających postaci historyczne, artystów oraz znane osobistości.

Zbliżający się Dzień Mamy stanowi doskonałą okazję, aby zwrócić uwagę na twórczość artystek oraz sportretowane kobiece sylwetki. Na ekspozycjach znajdą się prace przedstawiające kobiety w różnych kontekstach historycznych i społecznych, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć rolę kobiet w sztuce i kulturze na przestrzeni wieków.

Warsztaty nie ograniczą się jedynie do portretów. Uczestnicy będą mogli podziwiać kolekcję ozdobnych szkatułek na biżuterię prezentowanych w muzeum. Te pięknie zdobione przedmioty nie tylko zachwycają swoją estetyką, ale również opowiadają historie o dawnych obyczajach i stylach życia. Kulminacją zajęć będzie możliwość spróbowania własnych sił jako portreciści. Młodzi uczestnicy, zainspirowani oglądanymi dziełami, będą mogli stworzyć własne portrety, które posłużą jako upominki dla ich mam z okazji Dnia Mamy.

Warsztaty muzealne poświęcone portretowi to wyjątkowa szansa na bliższe poznanie tej fascynującej techniki malarskiej, a także na rozwinięcie własnych zdolności artystycznych. Uczestnicy nie tylko zdobędą nową wiedzę, ale również będą mogli cieszyć się tworzeniem i podziwianiem piękna sztuki w praktyce.

Czas trwania zajęć: 11:00 - 13:00
Koszt zajęć: 25,00 zł.

Ilość miejsc na zajęcia jest ograniczona. W celu rezerwacji Muzuem prosi o kontakt telefoniczny (tel. 33 874 26 05 wew. 22) lub mailowy:muzeum@sucha-beskidzka.pl

Regulamin zajęć oraz zgoda na uczestnictwo dostępna jest w kasie muzeum oraz na stronie internetowej muzeum.

Wojciech Ciomborowski