Przejdź do stopki

Suscy muzycy regionalni nagrodzeni

Treść

W ostatnich dniach muzycy regionalni skupieni w zespołach działających przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej sięgnęli po kolejne nagrody w konkursach i przeglądach. Swój kunszt, ale i zamiłowanie do tradycji zaprezentowali w Makowie Podhalańskim i Podegrodziu.

Piętnaście grup działających na terenie powiatu suskiego wzięło udział w zorganizowanej 11 maja w Makowskim Centrum Kultury w Makowie Podhalańskim dziesiątej, a tym samym jubileuszowej, edycji Powiatowego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych im. Zofii Bugajskiej. Występy oceniała komisja konkursowa, w skład której weszli: Dorota Majerczyk – przewodnicząca komisji (etnolog, etnomuzykolog), Anna Kowalska–Wicherek (choreograf) i Andrzej Peć (regionalista, etnolog, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej). Wydając werdykt kierowała się takimi kryteriami, jak: forma widowiska, dobór stroju adekwatny do wieku wykonawców, dobór tekstów adekwatny do przedstawianych treści oraz melodii ściśle związanych z regionem, dobór tekstów oraz pieśni dobrany do wieku wykonawców, dobór zabaw i wyliczanek. W kategorii „Zespoły regionalne” trzecią nagrodę przyznał zespołowi „Mała Ziemia Suska”. Natomiast w kategorii „Szkółki muzykowania ludowego” wyróżnienie otrzymała kapela „Mała Ziemia Suska”, a grupa śpiewacza tej kapeli zajęła w konkursie drugie miejsce.

Aż 169 zespołów, muzyków i artystów zaprezentowało się w trwającym od 8 do 12 maja w Podegrodziu 41. Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – Druzbacka. Jest to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Swym zasięgiem obejmuje regiony: Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan i Pogórzan. Założeniem jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie, z pokazaniem dawnej formy indywidualnej i zespołowej gry na instrumentach a ukazanej z obowiązującym w tradycji obyczajem. W tegorocznej edycji w kategorii śpiewu solowego w swojej kategorii wiekowej zdobyła Julia Wątroba.

Wojciech Ciomborowski