Przejdź do stopki

Grupa teatralna Street Art zwycięzcą powiatowych eliminacji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”

Treść

9 maja w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej odbyły się powiatowe eliminacje 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Jury, po obejrzeniu wszystkich konkursowych spektakli, przyznało I nagrodę grupie teatralnej Street Art, działającej przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.

Dziecięcy i młodzieżowy ruch teatralny ma na celu rozwijanie talentów artystycznych, kreatywności oraz budowanie pewności siebie u młodych ludzi. Może on mieć różną formę - od spektakli teatralnych po warsztaty aktorskie, czy działania interaktywne. Wiele instytucji kulturalnych dedykuje specjalne programy dla młodych widzów i aktorów, co pozwala na rozwijanie ich zainteresowań teatralnych od najmłodszych lat. Zajęcia są także organizowane przez szkoły, koła zainteresowań, a prowadzą je zarówno wykwalifikowani instruktorzy, jak i wolontariusze.

Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, którego pomysłodawcą jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, obejmuje swoim zasięgiem województwo małopolskie, a jego głównym założeniem jest prezentacja dorobku dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych do 16 roku życia, pracujących w placówkach oświatowych i ośrodkach kultury. Etap finałowy poprzedzają eliminacje powiatowe, które w powiecie suskim odbyły się 9 maja. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się grupa teatralna Street Art, wystawiając skrócony na potrzeby Festiwalu spektakl „Mały książę”, który w całości przy komplecie publiczności suscy artyści zagrali kilka tygodni temu. Zarówno wówczas widzowie, jak i teraz jurorzy przyjęli występ bardzo dobrze, przyznając Street Art I nagrodę i zarazem nominację do udziału w finale 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Drugie miejsce w powiatowych eliminacjach przypadło grupie teatralnej "Fantazja" ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej, a trzecie uczniom ze Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi Królowej Polski w Bieńkówce.

 

Wojciech Ciomborowski