Przejdź do stopki

Dziś obchodzimy Dzień Ziemi

Treść

Od 1970 roku, 22 kwietnia to szczególny dzień na całym świecie - Dzień Ziemi. To święto, które zrodziło się z troski o naszą planetę i jej przyszłość. Obecnie obchodzone jest w 192 krajach, a w Polsce świętujemy je od 1990 roku. Warto dziś zastanowić się w jaki sposób sami, małymi rzeczami, możemy zadbać o Ziemię.

Historia Dnia Ziemi sięga lat 70. XX wieku, kiedy to 20 milionów Amerykanów, stanowiących wówczas 10 procent populacji USA, wyszło na ulice, aby wyrazić sprzeciw wobec ignorancji wobec środowiska naturalnego. Było to jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Manifestacja ta doprowadziła do przyjęcia przełomowych przepisów dotyczących ochrony środowiska w Stanach Zjednoczonych.

Pomysł globalnego święta ziemi narodził się jednak wcześniej. Na konferencji UNESCO w 1969 roku John McConnell zaproponował obchody Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant, który 26 lutego 1971 roku podpisał proklamację wyznaczającą równonoc wiosenną jako moment obchodów. Jednak w 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę, właśnie 22 kwietnia.

Głównym celem Dnia Ziemi jest uświadomienie społeczeństwu problemów związanych ze współczesną ekologią oraz promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. To doskonała okazja do edukacji na temat ekologii, propagowania czystych technologii i idei zrównoważonego rozwoju, a także uzmysłowienia sobie, że każdy z nas ma wpływ na dobrostan naszej planety. Aby troszczyć się o Ziemię nie trzeba podejmować się wielkich rzeczy. Równie ważne, a być może i ważniejsze są te drobne czynności, które wykonujemy każdego dnia. Prawidłowe, proekologiczne zachowania dużej grupy osób, choć z pozoru błahe, w dużej skali mają bowiem kolosalne znaczenie.

Obecnie jednym z największych problemów jest zanieczyszczanie planety odpadami plastikowymi. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, a już na pewno aby go nie potęgować wystarczy idąc na zakupy zabrać ze sobą własną torbę wielokrotnego użytku, a nie korzystać z torebek foliowych. Zabierane do szkoły lub pracy drugie śniadanie nie pakujmy do woreczków, lecz zabierajmy je w śniadaniówkach, które są wielokrotnego użytku. W miarę możliwości powinniśmy również zrezygnować z plastikowych słomek i sztućców oraz kupowania odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów. Pamiętajmy, że foliówka porzucona w lesie, na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat, a mikroplastik wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Plastikowe torby stanowią przy tym niekiedy wręcz śmiertelnie niebezpieczną pułapkę dla drobnych zwierząt, które są wabione do nich zapachem resztek pokarmów i napoi.

Wojciech Ciomborowski
Fot. Pixabay