Przejdź do stopki

Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej inwestycją z perspektywą

Treść

17 kwietnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie została zorganizowana konferencja „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Podczas wydarzenia uroczyście wręczono nagrody w ogólnopolskim konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Głosami internautów, w wąskim gronie wyróżnionych projektów znalazł się zgłoszony przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta „Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera kulturalnym magnesem”.

1 maja 2004 roku nastąpił jeden z najważniejszych momentów we współczesnej historii Polski. Nasz kraj wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpił do Unii Europejskiej. W tym roku mija 20 rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji Serwis Samorządowy PAP w ramach projektu „20 lat w Unii Europejskiej. Parlament Europejski a życie Polaków” zorganizował konkurs „Inwestycja z perspektywą”. Służył promowaniu samorządowych inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych, a także inspirowaniu innych do podejmowania podobnych inicjatyw. Komisja konkursowa po przeanalizowaniu kilkuset zgłoszeń zakwalifikowała do drugiego etapu (głosowania internautów) sto projektów wśród których znalazł się „Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera kulturalnym magnesem”.

Otwarte w 2021 roku Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej cechuje nowoczesność nie tylko ze względu na zastosowane przy jego budowie rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Pozwoliło działającym w nim miejskim instytucjom kultury stworzyć miejsce animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Działalność Centrum jest wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych z wykorzystaniem funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni. Sercem CKiF jest sala widowiskowo-kinowa na 300 miejsc, oferująca niemal nieograniczone możliwości w zakresie organizacji seansów filmowych, koncertów, spektakli teatralnych i innych wydarzeń rozrywkowych. CKiF to jednak nie tylko kino. Przestronne sale konferencyjna i multimedialna, które można połączyć w jedną, pozwalają na organizację szkoleń, konferencji, a przede wszystkim zajęć warsztatowych. Natomiast sala kameralna to idealne miejsce do organizacji prób i występów chórów, zespołów muzycznych, kapel i wokalistów. Okazały obiekt o powierzchni ponad 3,5 tys. m2 stał się również nową siedzibą Biblioteki Suskiej, która dzięki przeprowadzce do nowoczesnych, ale i zdecydowanie bardziej przestronnych pomieszczeń zyskała lepszą możliwość prezentowania księgozbioru.

Najlepszym dowodem potwierdzającym, że realizacja przedsięwzięcia była słusznym pomysłem jest fakt, że CKiF tętni życiem od rana do późnych godzin wieczornych, co pokazuje, że była to inwestycja z perspektywą. Dostrzegli i docenili to internauci, którzy w drugim etapie konkursu zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP licznie oddawali głosy na projekt „Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera kulturalnym magnesem”. Zgodnie z regulaminem zostały one następnie przeliczone na liczbę mieszkańców poszczególnych miejscowości podaną przez Główny Urząd Statystyczny (według stanu na 1 stycznia 2023 roku). 17 kwietnia w Warszawie uroczyście ogłoszono, że suskie przedsięwzięcie otrzymało jedno z trzech wyróżnień, a tym samym znalazło się w wąskim gronie sześciu najwyżej ocenionych przez internautów inwestycji! W imieniu Burmistrza Miasta wyróżnienie odebrali dyrektorzy Centrum Kultury i Filmu Grzegorz Wysmołek oraz Biblioteki Suskiej Wojciech Gach.

Wręczenie nagród i wyróżnień poprzedziły panele dyskusyjne „20 lat Polski w Unii Europejskiej – kamienie milowe i wyzwania”, „20 lat Polski w Unii Europejskiej – korzyści i wyzwania dla polskiej gospodarki” oraz „20 lat Polski w Unii Europejskiej – rozwój Polski lokalnej”, w których wzięli udział obecni i byli premierzy, ministrowie oraz profesorowie wyższych uczelni.  

 Wojciech Ciomborowski