Przejdź do stopki

Uczniowie dali koncert muzyki kameralnej

Treść

Stanowiąca doskonałe miejsce dla wyjątkowych wydarzeń kulturalnych Sala Rycerska zamku suskiego 11 kwietnia wypełniła się melomanami. W skupieniu wysłuchali koncertu muzyki kameralnej przygotowanego przez uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej.

Muzyka kameralna, nazwana od włoskiego terminu „da camera” oznaczającego „do komnaty, pokoju”, przeżywała swój złoty wiek w okresie klasycyzmu. Wówczas powstało wiele utworów przeznaczonych dla duetów, trio, kwartetów i kwintetów. Wykonawcy w takiej kameralnej formie nie potrzebują dyrygenta, a kluczową rolę odgrywa harmonijna współpraca między instrumentalistami. Każdy z muzyków ma swoją własną partię, a doskonałe współbrzmienie jest ważniejsze niż indywidualna wirtuozeria. Tego rodzaju muzykę pierwotnie wykonywano głównie prywatnie, często w pałacach, gdzie istniały specjalne pokoje muzyczne, ozdobione motywami muzycznymi i wyposażone w instrumenty. Później znalazła swoje miejsce również w mieszczańskich salonach, gdzie fortepian stał się nieodłącznym elementem wyposażenia.

W trakcie czwartkowego, popołudniowego koncertu publiczność wysłuchała 26 utworów z klasycznego repertuaru, ale w programie nie zabrakło współczesnych kompozycji oraz utworów z muzyki filmowej i rozrywkowej. Kacper Mędrala i Marcel Gwiżdż  zaprezentowali się na przykład w motywie z filmu „Władca pierścieni”, a Maja i Antonina Ścieszka udowodniły, że grając na flecie i wiolonczeli z powodzeniem można wykonywać utwory z repertuaru rockowego zespołu Red Hot Chili Peppers. Gromkimi oklaskami nagrodzeni zostali jednak wszyscy młodzi artyści, dla których sceniczny występ był nierzadko dużym przeżyciem.

Koncert stał się okazją do wręczenia nagród w dwóch szkolnych konkursach. W konkursie „Życie i twórczość Wojciecha Kilara” pierwszą nagrodę otrzymała Eva Cherniavska, drugą Mateusz Toczek, a równorzędną trzecią Julia Pajor i Antonina Piwowarczyk. Czwarte miejsca zajęli Magdalena Borys, Damian Kulka i Michał Włoch, a wyróżnienie otrzymały Karolina Meller i Milena Tkaczyk. Natomiast w konkursie solfeżowym czytania nut a vista w kategorii IIc4/IVc6 pierwsze miejsce zajęła Zofia Pudełko, drugie Milena Tkaczyk i Anna Gołuszka, a trzecie Yeva Czerniavka i Amelia Barcik. Wyróżniono Krzysztofa Kozieła, Michalinę Stopę i Nikodema Kułagę. W kategorii IVc4/VIc6 wygrane przypadły Piotrowi Bogdanikowi i Karolinie Meller, drugie miejsce Wojciechowi Uliaszowi, a trzecie Hannie Gądek, Martynie Kani i Darii Surzyn, zaś wyróżniono Oliwię Hernas i Julię Pajor. W kategorii IIIc4/Vc6 równorzędne pierwsze miejsca zajęli Antonina Piwowarczyk i Kacper Mędrala, drugą lokatę Julia Kraus, a trzecią Damian Kulka.

Wojciech Ciomborowski