Przejdź do stopki

Nadleśnictwo Sucha rozdało 2 tysiące sadzonek drzew!

Treść

12 kwietnia Lasy Państwowe zorganizowały szóstą edycję ogólnopolskiej akcji #sadziMY, rozdając mieszkańcom Polski milion sadzonek drzew i zarazem zachęcając do ich posadzenia. W przedsięwzięcie ponownie włączyło się Nadleśnictwo Sucha, którego pracownicy przekazali wszystkim chętnym 2 tys. drzewek.

Drzewa, a tym samym duże obszary leśne zapewniają tlen, powodując jednocześnie oczyszczanie się powietrza oraz wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Ponadto są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Z tego względu Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziała zmianie klimatu.

Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi 29,6 proc. Oznacza to, że lasy zajmują niemal trzecią część Polski. Pozwoliło to również na przygotowanie około miliona sadzonek, które 12 kwietnia zostały rozdane. Realizowana od kilku lat przez Lasy Państwowe akcja #sadziMY pozwala bowiem przyłączyć się do tego przedsięwzięcia mieszkańcom naszego kraju i tym samym wesprzeć działania na rzecz przyrody i klimatu.

W Suchej Beskidzkiej piątkowa akcja #sadziMY, prowadzona na parkingu przed budynkiem Nadleśnictwa Sucha rozpoczęła się o 9.00. Leśnicy mieli do rozdania 2 tys. sadzonek, takich  gatunków drzew jak buk, jawor, świerk, klon, dąb, jarząb szwedzki oraz śliwa ałycza. Celem było bowiem wzbogacenie drzewostanu o gatunki rodzime. Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. W ciągu niespełna 40 minut mieszkańcy powiatu odebrali połowę przygotowanych drzewek, a kolejne osoby przychodziły lub podjeżdżały na plac przed budynkiem Nadleśnictwa. Ten fakt może jedynie cieszyć. Warto w tym miejscu podkreślić, że Sucha Beskidzka swoją atrakcyjność przyrodniczą w dużej mierze zawdzięcza lasom, które porastają otaczające grzbiety górskie oraz zespołom parkowym i lasom łęgowym. W ogólnej powierzchni miasta, lasy zajmują ponad 43%.

Wojciech Ciomborowski