Przejdź do stopki

Zapraszamy na koncert muzyki kameralnej

Treść

Sala Rycerska w zamku w Suchej Beskidzkiej stanowi doskonałe miejsce dla wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. W czwartek, 11 kwietnia o godzinie 17:00 odbędzie się w niej Koncert Muzyki Kameralnej, podczas którego wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia.

Muzyka kameralna, nazwana od włoskiego terminu "da camera" oznaczającego "do komnaty, pokoju", przeżywała swój złoty wiek w okresie klasycyzmu. Wówczas powstało wiele utworów przeznaczonych dla duetów, trio, kwartetów i kwintetów. Wykonawcy w takiej kameralnej formie nie potrzebują dyrygenta, a kluczową rolę odgrywa harmonijna współpraca między instrumentalistami. Każdy z muzyków ma swoją własną partię, a doskonałe współbrzmienie jest ważniejsze niż indywidualna wirtuozeria. Tego rodzaju muzykę pierwotnie wykonywano głównie na zasadach prywatnych, często w pałacach, gdzie istniały specjalne pokoje muzyczne, ozdobione motywami muzycznymi i wyposażone w instrumenty. Później znalazła swoje miejsce również w mieszczańskich salonach, gdzie fortepian stał się nieodłącznym elementem wyposażenia.

W trakcie czwartkowego koncertu uczniowie zaprezentują się zarówno w klasycznym repertuarze, ale nie zabraknie również utworów z muzyki filmowej i rozrywkowej.

Wstęp na koncert jest wolny. Serdecznie zapraszamy!