Przejdź do stopki

Niewykonywane od niemal 300 lat utwory zabrzmiały w Zamku Suskim

Treść

Anturaż, jaki tworzą manierystyczny kominek z 1617 roku oraz wiszące na ścianach portrety kolejnych właścicieli dóbr suskich powodują, że Sala Rycerska suskiego zamku stanowi idealne miejsce do organizacji wydarzeń muzycznych. 23 marca w koncercie „Cenniejsze niż złoto” wystąpił w niej zespół Cracow Singers & Players, odkrywając przed słuchaczami piękno utworów, z których wiele nie było wykonywanych od blisko trzech wieków.

Założony w 2013 roku zespół Cracow Singers & Players tworzą doświadczeni śpiewacy, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym, jak i wykonawczym. Przedsięwzięcia te wyróżniają się konsekwencją w sferze estetyki brzmienia i jakości interpretacji. Zespół wykonuje muzykę dawną i współczesną a cappella, jak i współpracując z instrumentalistami i orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Wysoki poziom artystyczny oraz wyjątkową jakość brzmieniową artystów Cracow Singers & Players docenił między innymi polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Oryginalne kompozycje Soyki do słów Williama Szekspira zostały zaaranżowane do wykonania a cappella przez Karola Kusza i utrwalone na dwupłytowej płycie zatytułowanej „Soyka & Kraków Singers. Szekspir a cappella”. Zespół brał również udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych w Krakowie, m.in. Festiwalu Misteria Paschalia, Festiwalu Muzyki Filmowej, Festiwalu Cracovia Sacra, Festiwalu Miłosza i Festiwalu Sacrum Profanum, jak i za granicą.

Na program koncertu „Cenniejsze niż złoto” złożyły się kompozycje pochodzące z cennych muzykaliów przechowywanych w najstarszym polskim opactwie Sióstr Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach. Większość utworów nie była wykonywana przez niemal 300 lat. Publiczność, miała zatem sposobność usłyszeć premierowo takie dzieła muzyki sakralnej jak: „Domine ad adjuvandum”, „Dixit Dominus”, „Beatus vir”, „Laudate Dominum omnes gentes” czy „Magnificat”. Wirtuozeria instrumentalistów i piękna barwa głosów solistów sprawiły, że publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco. Koncert był przy tym rejestrowany i wkrótce zespół Cracow Singers & Players wyda oficjalną płytę z nagranym na żywo występem.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Equinum, Miasto Sucha Beskidzka, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerem głównym - Województwo Małopolskie.

/Wojciech Ciomborowski/