Przejdź do stopki

Szopki z Suchej Beskidzkiej nagrodzone na konkursie powiatowym

Treść

W niedzielę 21 stycznia 2024 r. w kościele parafialnym w Budzowie uroczyście ogłoszono wyniki XII edycji Powiatowego Konkursu na „Babiogórską Szopkę Regionalną”, organizowanego przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów, Parafię Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Wśród nagrodzonych są prace autorstwa mieszkańców Suchej Beskidzkiej.

W każdym regionie szopki mają odrębną, charakterystyczną formę. Przykładem są słynne na cały świat szopki krakowskie. W naszym regionie przez długie lata kolędowano z szopką, często skromną jak pasterski szałas. Jeszcze inne są szopki babiogórskie, które ukazują atmosferę wiejskich zagród i królującej nad nimi Babiej Góry. Sceny przedstawione są w letniej lub bardzo często zimowej scenerii, gdyż powstają w okresie lata i jesieni. Stąd też do szopek przenoszony jest autentyczny pejzaż i klimat czasu, w którym są one budowane. W Powiatowym Konkursie na „Babiogórską Szopkę Regionalną” wymogiem jest umieszczenie sceny betlejemskiej w formie przestrzennej, w realiach regionu babiogórskiego z obowiązkowym przedstawieniem zarysu Babiej Góry, architektury (kościół, kapliczka, drewniana chałupa, itp.), elementów wyposażenia wnętrza, strojów. Co istotne szopka ma być wykonana w oparciu o materiały naturalne (np. drewno, papier, kora, nasiona, mech, kamień). Postacie ludzi i zwierząt również muszą być wykonane z materiałów naturalnych (drewno, glina, ciasto, nasiona itp.). Dopuszcza się jedynie użycie plasteliny lub modeliny. Ocenie nie podlegają szopki wykonane z użyciem materiałów sztucznych (tworzywo sztuczne, styropian, folia, eternit, itd.) oraz gotowych lalek i figurek.

W grudniu Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej i Centrum Kultury i Filmu przeprowadziły etap miejski. Szopki, które zdobyły pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach reprezentowały Suchą Beskidzką w etapie finałowym XII edycji Powiatowego Konkursu na „Babiogórską Szopkę Regionalną”. Jego jurorzy również wysoko ocenili te prace. W kategorii rodzinnej przyznali I miejsce rodzinie Wątrobów, a III nagrodę rodzinie Rusinów. Natomiast w kategorii dziecięcej III miejsce zajęło Niepubliczne Przedszkole Lobus z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Specjalnymi. Odział specjalny – grupa Delfiny, a wyróżnienie otrzymała grupa 4-latków „Misie” z Miejskiego Przedszkola Samorządowego.

Wojciech Ciomborowski