Przejdź do stopki

Jubileuszowe Koncerty Noworoczne zgromadziły komplety publiczności

Treść

Organizowane pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Koncerty Noworoczne to wydarzenia kulturalne o szczególnej randze, w czasie których w Suchej Beskidzkiej goszczą znakomici soliści i światowej sławy muzycy, występujący na największych scenach operowych Polski i Europy. Duże zainteresowanie nimi spowodowało, że jubileuszowa XX Gala Noworoczna podobnie jak zeszłoroczna odbyła się w dwóch terminach.

Koncerty Noworoczne w Suchej Beskidzkiej to piękna tradycja. Swoim klimatem, najwyższym poziomem artystycznym i wyjątkową oprawą nawiązują do najsłynniejszego na świecie koncertu noworocznego organizowanego rokrocznie przez Filharmoników Wiedeńskich w Złotej Sali Musikverein i podobnie jak one cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Co roku Sala Rycerska suskiego zamku wypełniała się po „brzegi” melomanami, a i tak nie była w stanie pomieścić wszystkich osób, chętnych do nabycia biletu. Stąd przed rokiem po raz pierwszy chcący w wyjątkowej atmosferze powitać Nowy Rok mogli wziąć udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach. Pierwszy z Koncertów Noworocznych odbył się w sylwestrową noc w Sali Rycerskiej suskiego zamku, a już dzień później artyści zaprezentowali się z takim samym programem w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Filmu, ponownie gromadząc komplet publiczności. Dlatego w tym roku Koncerty Noworoczne odbyły się w tej samej formule, dając szerokiemu gronu odbiorców możliwość uczestnictwa w tym muzycznym wydarzeniu.

W programie jubileuszowego XX Koncertu Noworocznego znalazły się utwory z tzw. klasycznego repertuaru wiedeńskiego. Zabrzmiały największe przeboje króla walca Johanna Straussa, nie zabrakło także popisowych arii i duetów z najsłynniejszych operetek - „Wesołej wdówki” i „Księżniczki Czardasza”.  Zachwycona kunsztem artystów publiczność usłyszała między innymi takie przeboje jak „Wielka sława to żart”, „Funiculi Funicula”, „Gdybym był bogaczem” czy „Arię ze śmiechem” Jana Offenbacha,  ale również utwory, które dotychczas nie były jeszcze prezentowane w Suchej Beskidzkiej. Słuchaczy do ojczyzny walca przenieśli europejskiej klasy soliści sceny operetkowej i operowej: sopranistka Barbara Gutaj z Teatru Wielkiego w Poznaniu, mezzosopranistka Agata Sava z Opery Praskiej, tenor Sławomir Naborczyk z Opery i Filharmonii Podlaskiej, Nazar Tatsyshyn (tenor) z Opery w Budapeszcie, Andrzej Witlewski (bas) z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie oraz wirtuoz skrzypiec Marian Lomaha, który w jedynym z utworów zagrał nie smyczkiem na skrzypcach, lecz właśnie skrzypcami na… smyczku trzymanym kolanami. Solistom towarzyszyła siedemnastoosobowa Orkiestra Królewska pod dyrekcją znakomitego koncertmistrza Wojciecha Mrozka. Koncerty poprowadził znany suskiej publiczności konferansjer, erudyta i miłośnik muzyki klasycznej Paweł Świętorecki, a zostały zwieńczone brawurowym wykonaniem przez wszystkich solistów utworu „Delilah”, po którym zarówno soliści, jak i orkiestra otrzymali długie owacje na stojąco.

Koncerty zainaugurował  Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt, inicjator i pomysłodawca tego wydarzenia. Witając publiczność oraz artystów życzył wszystkim niezapomnianych wrażeń muzycznych i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, który powitano tradycyjną lampką szampana.   

Wojciech Ciomborowski