Przejdź do stopki

Zniesiono obowiązek noszenia maseczek

Treść

W związku z gwałtownym spadkiem dobowej ilości zakażeń koronawirusem w poniedziałek (28 marca) zniesiono jedne z ostatnich obostrzeń wprowadzonych po ogłoszeniu epidemii.

Od dziś nie obowiązuje już obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątek stanowią placówki medyczne, czyli szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia, a także apteki. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje dalsze używanie maseczek w zatłoczonych pomieszczeniach.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby zamieszkujące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której wykryto koronawirusa nie będą już kierowani na kwarantannę. Należy jednak pamiętać, że kwarantanny nałożone przed 28 marca obowiązują do wyznaczonego dnia.

Osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV- będą otrzymywały zwolnienia lekarskie i będą sami musieli izolować się w domu. Natomiast tymi izolacjami nie będzie zarządzał sanepid. Jeżeli będą się pojawiały ogniska, lokalne zjawiska, sanepid cały czas posiada uprawnienie, by nakładać kwarantannę i izolację.