Przejdź do stopki

Od jutra do 9 kwietnia będą obowiązywały większe obostrzenia sanitarne

Treść

Od jutra (27 marca) w całym kraju zaczną obowiązywać znacznie ostrzejsze niż dotychczas obostrzenia sanitarne, wprowadzone w wyniku zwiększania się dobowej ilości zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zostały wprowadzone na okres dwóch tygodni, czyli do 9 kwietnia.

Handel:

Od jutra do 9 kwietnia zamknięte będą wielkopowierzchniowe (powyżej 2 tys. m2) sklepy meblowe i budowlane. Od tygodnia nieczynna jest już większość sklepów funkcjonujących w galeriach i centrach handlowych. Wyjątek stanowią sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie i salony prasowe. Po 27 marca będą one mogły nadal funkcjonować.

W placówkach handlowych, których działalność nie została odgórnie zawieszona zmieniona została maksymalna ilość osób mogących przebywać na ich terenie. W obiektach o powierzchni do 100 m2 powierzchni zakupy może robić 1 osoba na 15 m2, a w obiektach o pow. 100 m2 1 osoba na 20 m2.  

Kościoły i miejsca kultu religijnego:

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne:

Od jutra do 9 kwietnia salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne mają być zamknięte.

Żłobki i przedszkola:Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice, którzy z konieczności muszą pozostać w domach, by zaopiekować się swoimi dziećmi, będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport:

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Przemieszczanie się :

Nie wprowadzono zakazu przemieszczania się, czy też opuszczania domów bez wyraźnej potrzeby życiowej. Niemniej rządzący zaapelowali, by w okresie świąt ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas.