Powiat suski w czerwonej strefie. Reżim sanitarny będzie bardzo duży
Treść
Na zwołanej dziś konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że od soboty (10 października) teren całego kraju zostanie uznany za żółtą strefę. Będący już w niej powiat suski został natomiast jednym z tych, które zaliczono do strefy czerwonej, w której obowiązujący bardzo ostry reżim sanitarny. To efekt gwałtownego wzrostu ilości zakażeń koronawirusem w kraju, a jeszcze większego w powiecie suskim.
W czerwonych strefach obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa nie tylko w obiektach zamkniętych, ale również w innych miejscach publicznych, czyli także podczas na otwartej przestrzeni (chodniki, skwery).
W powiatach będących w trefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizowania targów, kongresów, ale również imprez kulturalnych (zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni). Od soboty wszystkie imprezy sportowe na otwartej przestrzeni będą mogły nadal być przeprowadzane, ale już bez udziału publiczności.
Nie zmieniają się podstawowe obostrzenia dotyczące funkcjonowania lokali gastronomicznych. Zarówno w nich, jak i w ogródkach klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Utrzymany został też limit wynoszący 4m2 powierzchni na osobę przebywającą w lokalu. Jednak w strefie czerwonej lokale gastronomiczne serwujące posiłki "na miejscu" będą mogły być otwarte tylko od 6.00 do 22.00.
W czerwonych strefach zabronione jest otwieranie parków rozrywki, wesołych miasteczek. W kinach widownia może zająć jedynie jedną czwartą dostępnych miejsc, a ćwiczący w siłowniach limit wynosi 1 osoba na 10 m2 powierzchni.
Według wciąż obowiązujących wytycznych dopuszczalne jest gromadzenie się na otwartej przestrzeni (do 150 osób) przy zachowaniu 1,5 m odstępu pomiędzy osobami. Natomiast w czerwonej strefie jedynie 50 osób może uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych, w tym przyjęciach weselnych. W trakcie ceremonii ślubnej, jak i innych uroczystości religijnych w świątyniach i innych obiektach kultu religijnego może przybywać maksymalnie połowa osób jakie zwyczajowo się w nich mieszczą. Wszyscy mają mieć obowiązek zakrycia ust i nosa.
Duże obostrzenia dotyczą organizacji transportu zbiorowego. W czerwonej strefie w busach, autobusach dopuszcza się zajęcie 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu połowy miejsc siedzących niezajętych.