Przejdź do stopki

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 odkryją piękno Małopolski. Gmina uzyskała na ten cel dotację

Treść

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 Suchej Beskidzkiej, jak i wielu innych placówek, nie wyjadą w tym roku na zielone szkoły. Przed nimi jednak jednodniowe wycieczki tematyczne. Burmistrz Suchej Beskidzkiej pozyskał na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie, która pozwoli pokryć 66 proc. kosztów.

Trwająca od wiosny pandemia koronawirusa spowodowała, że w szkołach zawieszono naukę stacjonarną, wdrażając w jej miejsce zdalną. Jednocześnie odwołane zostały zaplanowane na wiosnę wyjazdy na zielone szkoły. Obecnie zagrożenie epidemiologiczne wciąż jest bardzo duże, a przy tym dyrekcje szkół uznały, że należy skupić się na wyrównaniu różnic powstałych w wyniku zdalnego nauczania. Z tego powodu i w tym roku wielodniowych wyjazdów na wycieczki nie będzie.

Rezygnacja szkół z wyjazdów na zielone szkoły odbiła się na kondycji rynku turystyki szkolnej. Urząd Wojewódzki Województwa Małopolskiego stworzył projekt Odkrywam Małopolskę", który umożliwia uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udział w zorganizowanych wycieczkach, a zarazem stanowi element wsparcia odbudowy rynku turystyki szkolnej poprzez stymulację popytu na turystykę zorganizowaną. W czerwcu bieżącego roku Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka wystąpił z wnioskiem o przyznanie Gminie środków z tego projektu. Została do niego zakwalifikowana Szkoła Podstawowa nr 1.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Na zorganizowanie cyklu wycieczek przedmiotowych oraz turystyczno-krajoznawczych przyznano Gminie Sucha Beskidzka kwotę 21 100 zł, na pokrycie 66 procent kosztów. Zgodnie z planem wytypowane klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 wezmą udział w wycieczkach, które pozwolą dzieciom i młodzieży w atrakcyjnej formie zdobyć wiedzę na temat zabytków oraz przyrody naszego województwa. W planie są cztery wyjazdy. W ramach pierwszego przewidziano zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce oraz  katedry na Wawelu. Uczestnicy drugiego poznają piękno Ojcowskiego Parku Narodowego, a w szczególności Jaskini Ciemnej i ruin zamku w Ojcowie. Trzecią wycieczkę zaplanowano w Pieniny, by uczniowie nie w książkach, lecz na własne oczy zobaczyli przełom Dunajca i to nie z brzegu, lecz z łodzi flisackiej.  Atrakcją będzie zapewne także rejs po jeziorze  pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Nidzicy. Inna grupa uczniów zwiedzi Kopalnię Soli w Bochni i zamek w Nowym Wiśniczu.        

/Wojciech Ciomborowski/