#Szczepimysię. Dlaczego warto się zaszczepić?
Treść
Od kilku tygodni w całym kraju trwa sczepienie populacyjne przeciwko COVID-19. Na obecnym etapie szczepionka podawana jest seniorom. Ministerstwo Zdrowia wraz z Powiatowym Inspektorem Zdrowia w Suchej Beskidzkiej apelują do mieszkańców o udział w szczepieniu.
W ramach prowadzonej kampanii #Szczepimysię Ministerstwo Zdrowia wskazuje między innymi na korzyści z zaszczepienia się. Podaje 10 powodów dla których warto to uczynić:
1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.
2. Bo uratujesz komuś życie
Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ch bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.
3. Bo możesz!
Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.
4. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie
Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.
5. Bo zyskasz spokój
Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.
6. Bo szczepionki są bezpieczne
Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.
7. Bo zostaniesz zbadany
Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.
8. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!
Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.
9. Powrót do normalności oznacza:
- odejście od maseczek,
- swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
- powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
- dalszy rozwój gospodarki,
- ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
- swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
- wakacje bez ograniczeń,
- poprawę jakości życia nas wszystkich.
10. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.
Rejestracji na szczepienie przeciw COVID19 można dokonać na kilka sposobów:
Zgłoszenie poprzez całodobową bezpłatną infolinię 989
Korzystający z tego sposobu rejestracji powinni mieć przygotowany swój numer Pesel oraz kod pocztowy. Trzeba je podać konsultantowi infolinii wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem kontaktowym. Dzwoniący mogą wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Po rozmowie na podany przez nich numer telefonu przesyłany jest SMS z potwierdzeniem umówienia szczepienia.
Jeśli komuś nie uda się połączyć z konsultantem, to zostanie przekierowany do automatycznej rejestracji. Automat zaproponuje kilka opcji, z których należy wybrać „Chcę zapisać się na szczepienie”. Dzwoniący zostanie poproszony o numer Pesel i kod pocztowy, a następnie wybierze dla siebie dogodny termin szczepienia.
Co jeśli nie będzie wolnego terminu?
Do każdego pacjenta, który nie otrzyma terminu podczas rozmowy, konsultanci oddzwonią, gdy dostępne będą nowe terminy szczepień.
Formularz
Jeśli chcący zaszczepić się nie znalajdzie wolnego terminu może wypełnić prosty formularz na szczepimysie.pacjent.gov.pl. Wystarczy wpisać w nim numer Pesel, kod pocztowy, adres mailowy i numer telefonu kontaktowego. W mailu zwrotnym przysyłane jest potwierdzenie rejestracji i informacja, że jeśli pojawi się nowy termin szczepienia w najbliższej okolicy, to pacjent otrzyma stosowną wiadomość.
Wysłanie SMS
Na szczepienie można zapisać się także poprzez wysłanie SMS na numer 664-908-556 o treści: SzczepimySie. W formie informacji zwrotnej wysyłany jest SMS z tego numeru z prośbą o przekazanie numeru Pesel, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie blisko domu rejestrującego się. Jeśli ten termin nie będzie dogodny to można wybrać inny. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem, wysyłany jest SMS przypominający o terminie i miejscu.
Jeśli nie będzie wolnego terminu?
Do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni konsultant infolinii po uruchomieniu nowych terminów szczepień.
e-Rejestracja
e-Rejestracja dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl. Do skorzystania z niej potrzebny jest profil zaufany. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu podanego przez rejestrującą się osobę. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo rejestrujący chce zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście to może skorzystać z takiej możliwości. Wystarczy, że skorzysta z wyszukiwarki i wskaże datę i miejsce. Po zarezerwowaniu terminu otrzyma SMS. Kolejny SMS z przypomnieniem o szczepieniu zostanie wysłany dzień przed terminem.
Zarejestruj się w punkcie szczepień
Termin szczepienia można również ustalić osobiście, odwiedzając wybrany przez siebie punkt szczepień. W Suchej Beskidzkiej szczepienia przeciwko COVID-19 są wykonywane w Miejskiej Przychodni Zdrowia przy ul. Handlowej 1 (tel. 662-790-656) oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medyk" przy ul. Mickiewicza 56 (tel. 33 874-18-33).
Informację publikujemy na prośbę Powiatowego Inspektora Sanitarnego.