Przejdź do stopki

Biegacze nie dali się pogodzie! Druga edycja Suskiej Piątki za nami!

Treść

W niedzielę 3 września w Suchej Beskidzkiej odbyła się druga edycja biegu ulicznego Suska Piątka. Nad zorganizowanym przez Suski Klub Lekkoatletyczny wydarzeniem, w którym wzięło udział 152 zawodników, którym nie straszne były chwilowe kaprysy pogody. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, a głównym partnerem było Województwo Małopolskie.

Sukcesywnie rozbudowywana przez samorząd miasta infrastruktura sportowa pozwala mieszkańcom miasta i regionu w bardzo komfortowy sposób uprawiać liczne dyscypliny. Przeprowadzona kilka lat temu modernizacja miejskiego stadionu, w ramach której wykonane zostały atestowana bieżnia lekkoatletyczna, skocznie w dal i wzwyż, rzutnie do pchnięcia kulą, sprawiła, że rokrocznie w Suchej Beskidzkiej odbywa się Małopolski Mityng Lekkoatletyczny „I Ty możesz zostać Mistrzem”, będący jednocześnie Memoriałem Edwarda Szklarczyka. W pierwszą niedzielę września po raz drugi impreza lekkoatletyczna miała szerszy wymiar, gdyż odbyła się zarówno na bieżni stadionu, jak i poza nią - na trasie, o której profesjonalne zabezpieczenie zadbała Policja, Straż Miejska oraz strażacy z OSP Sucha Beskidzka-Miasto i OSP Sucha Beskidzka-Błądzonka.

Uczestnicy zorganizowanego przez Suski Klub Lekkoatletyczny biegu ulicznego „Suska Piątka”, który był współfinansowany ze środków Gminy Sucha Beskidzka, startowali i finiszowali na stadionowej bieżni, ale pozostała część pokonywanej dwukrotnie pętli prowadziła ulicami miasta. Rywalizujący przemierzyli deptak łączący parking przy Urzędzie Miasta z ul. płk. Semika, a następnie przebiegli ulicami Gospodarczą, Zieloną, Billy’ego Wildera, z której skierowali się na miejski bogaty w zieleń i elementy małej architektury deptak przy ul. Mickiewicza, którym wracali na stadion.

Dystans 5 km najszybciej pokonał Kamil Kalembka (KS Olkusz), uzyskując znakomity rezultat 16 minut i 32 sekundy. Drugie miejsce zajął Józef Koźmiński (SKL Sucha Beskidzka) z czasem 16 minut 38 sekund, a jako trzeci linię mety minął Adam Korzeniowski (Stanisław Górny) - 16 minut 41 sekund.

Wśród kobiet triumfowała Kinga Jurzec (Rabka-Zdrój) z czasem 20 minut 36 sekund. Co ciekawe taki sam czas uzyskała druga na mecie Angelika Noga (Kozy), ulegając zwyciężczyni o kilka setnych sekundy. Podium uzupełniła Wioletta Mieszczak (Góra Siewierska), która pokonała trasę w 20 minut i 52 sekundy. Nagrodzono także zwycięzców klasyfikacji wiekowych, najszybszą strażaczkę, strażaka, policjantkę, policjanta, mieszkańców miasta Sucha Beskidzka powiatu suskiego i wojeództwa małopolskiego oraz najstarszego uczestnika biegu - 83-letniego Józefa Chowańca. Dekoracji zwycięzców dokonali Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt oraz przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Rady Miasta Sucha Beskidzka Tadeusz Kosman.

Przed biegiem głównym na stadionowej bieżni odbyły się zawody dla dzieci. Ta część wydarzania również cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony startujących, jak i kibiców. Najmłodsi mieli do przebiegnięcia dystans 150 metrów, a starsi bardzo ambitnie rywalizowali na 400, 600 i 800 metrów. Na najlepszych czekały pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe. Z myślą o dzieciach przygotowano także strefę rekreacyjną z dmuchańcami, ustawioną przez Górskie Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe ścianką wspinaczkową, zajęciami prowadzonymi przez animatorów. Ponadto każdy uczestnik biegu mógł własnoręcznie pomalować otrzymany medal.

Wojciech Ciomborowski