Przejdź do stopki

Suskie uczennice laureatkami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

Treść

18 kwietnia, w sali bankietowej „Greg” w Budzowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych dla uczniów klas VI-VIII, organizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. W gronie laureatów znalazły się dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej.

Konkursy recytatorskie stanowią zarówno dla ich uczestników, jak i słuchaczy sposobność do zanurzenia się w słowie, a tym samym w pięknie poezji i literatury. Prezentujący utwory literackie starają się przekazać ich treść w sposób wyrazisty i przekonujący, a zarazem w taki sposób, aby zaciekawić słuchaczy. Wykazują się nie tylko dużymi umiejętnościami recytatorskimi, a także interpretacyjnymi i aktorskimi. W Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Budzowie wzięło udział 25 uczniów, reprezentujących szkoły podstawowe z wszystkich dziewięciu gmin powiatu suskiego, zakwalifikowanych na podstawie wcześniej przeprowadzonych eliminacji gminnych. Ich prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Barbara Skubis-Tyszewska (emerytowana nauczycielka w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim), Małgorzata Skawińska (nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej), Janusz Kociołek (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej).

Jurorzy, biorąc po uwagę takie kryteria, jak odpowiedni do wieku recytatora dobór repertuaru, sposób interpretacji tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny przyznali pierwsze miejsce Julii Kraus ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej, która kilka dni temu wygrała eliminacje miejskie, a w Budzowie poza znakomitą interpretacją „Flejtucha” Ludwika Jerzego Kerna oraz „Palę Cygaro. Mikołajek” Renne Gościnnego wykazała się również bardzo dużą odpornością na stres, gdyż jej występ otworzył przesłuchania. Podobnie jak podczas eliminacji miejskich, tak i laureatką drugiej nagrody etapu powiatowego została Natalia Nowak, która również jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej. Dobierając repertuar sięgnęła po wiersz „Zły humorek” Doroty Gellner oraz fragment „Nowych przygód Mikołajka”. Trzecie miejsce zajęła Lena Górska ze Szkoły Podstawowej w Kukowie (zaprezentowała „Kota w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej oraz fragment „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla), która podobnie jak Julia Kraus i Natalia Nowak związana jest z grupą teatralną Street Art działającą przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Konkurs recytatorski stał się dla młodych artystek kolejną okazją do zaprezentowania talentu, a zarazem dużej wrażliwości na słowo i jego rozumienie. Wyróżnienia otrzymali Martyna Malina (SP w Zachełmnej) i Mikołaj Kołacz (SP w Bieńkówce).

Wojciech Ciomborowski
Fot. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej