Przejdź do stopki

Orszak Trzech Króli 2024 przejdzie ulicami miasta

Treść

Zapraszamy mieszkańców Suchej Beskidzkiej do udziału w największych w Polsce ulicznych jasełkach zwanych „Orszakiem Trzech Króli”. Już po raz dziewiąty w barwnym orszaku przejdziemy ulicami naszego miasta, by zaakcentować tradycję wspólnego kolędowania.

Święto Objawienia Pańskiego należy do najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Obchodzone było od pierwszych wieków. Wydarzenie nawiązuje do polskiej, bogatej tradycji jasełkowej i pozwala rodzinnie, radośnie przeżywać jedno z pierwszych i najważniejszych świąt ustanowionych przez Kościół. W tym roku hasłem przewodnim święta jest sentencja „W jasełkach leży!”.

Uroczystość Objawienia Pańskiego rozpocznie msza święta, która odbędzie się w sobotę, 6 stycznia, o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Suchej Beskidzkiej. Tuż po nabożeństwie (około godz. 12:00) zaplanowany został przemarsz pochodu, prowadzony przez nasze rodzime kapele i zespoły, który przejdzie ulicami miasta. Wzorem ubiegłego roku trasa przemarszu prowadzić będzie na dziedziniec suskiego zamku. Nieodzownym elementem orszaku jest wspólne, radosne kolędowanie mieszkańców, którzy podążają za postaciami Trzech Króli. W czasie orszaku organizatorzy zapewniają  bezpłatne korony i śpiewniki, które będą rozdawane po mszy przy bramie kościelnej. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprasza tego dnia na bezpłatne zwiedzanie wystawy czasowej Bogumiły Leśniak „Od Adwentu do Zapustów”.

Zapraszamy wszystkich do licznego udziału w Orszaku oraz zachęcamy do przygotowania strojów kolędniczych.

Wojciech Ciomborowski