Przejdź do stopki

125 LAT OD NADANIA PRAW MIEJSKICH – Wielka Gala Wiedeńska

Treść

          Wielka Gala Wiedeńska uświetniła tegoroczne obchody 125 - lecia nadania praw miejskich Suchej. Na dziedzińcu suskiego zamku w sobotę 3 lipca mieszkańcy miasta wysłuchali wyjątkowego koncertu najpiękniejszych utworów operowych i operetkowych w wykonaniu wybitnych solistów polskiej sceny operowej.

          Obchody 125 - lecia rozpoczęły się w miniony piątek 2 lipca 2021 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu, gdzie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji jubileuszu nadania praw miejskich. Nazajutrz, 3 lipca czyli dokładnie w tym dniu, w którym przed 125 laty na mocy tzw. Ustawy Gminnej z 1896 roku Sucha otrzymała prawa miejskie, zorganizowany został bezpłatny koncert, dla mieszkańców miasta i gości zaproszonych przez burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta. Najsłynniejsze walce, polki, arie i duety rodem z Wiednia, miasta będącego swoistym centrum muzyki klasycznej, uznawanym przez wielbicieli tego gatunku za jej światową stolicę, zabrzmiały w otoczeniu murów renesansowego zamku suskiego dostarczając zebranej publiczności niezapomnianych wrażeń. Sobotni koncert otworzył burmistrz Stanisław Lichosyt który przywitał licznie zgromadzoną publiczność, zapraszając do wspólnego świętowania 125 urodzin miasta. Nim na scenie pojawili się pierwsi soliści, polką Éljen a Magyar Johanna Straussa koncert zainaugurowała dwudziestoosobowa orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Mrozka, która towarzyszyła wokalistom. Program artystyczny był muzyczną ucztą i stanowił mieszankę klasycznych utworów operowych, przeplataną znanymi i lubianymi ariami operetkowymi oraz pieśniami neapolitańskimi. Sylwester Targosz-Szalonek, Aleksander Kruczek, Sławomir Naborczyk zaprezentowali wirtuozersko partie tenorskie występujące w najsłynniejszych utworach tego gatunku takie jak: O Surdato N’namorato, Wielka sława to żart, O sole mio, Funiculi, Funicula czy Caruso. Wieczorny koncert wkomponowany został w scenerię odrestaurowanego zamku suskiego, bowiem artyści wykonywali również utwory poza sceną, na zamkowych krużgankach, co w połączeniu z odpowiednią oświetleniem nadało przedsięwzięciu niepowtarzalnego klimatu, przenosząc publiczność w nastrój rodem z najsłynniejszych scen operowych i teatrów muzycznych. Odpowiedni czas rozpoczęcia wydarzenia zaowocował barwną grą świateł na pograniczu dnia i nocy. Obok trójki tenorów, w zespole śpiewaków na zamkowej estradzie wystąpił również Andrzej Witlewski, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu i solista Opery Wrocławskiej, który swym bas-barytonowym głosem zaprezentował publiczności niezapomniane utwory takie jak: Aria Tewiego z musicalu Skrzypek na dachu czy rozsławioną przez Franka Sinatrę piosenkę My Way. Z kolei sopranistka Edyta Piasecka w sobotni wieczór wcieliła się m.in. w rolę Giuditty z komedii muzycznej Franza Lehára oraz Hrabiny Ilony wykonując arię „Kiedy Skrzypki Grają” z operetki Cygańska Miłość.

 

          Koncerty muzyki klasycznej to wydarzenia kulturalne o szczególnej renomie, dzięki którym w Suchej Beskidzkiej goszczą wybitni śpiewacy i światowej sławy muzycy. Muzyka tego gatunku na stała wpisała się w klimat suskiego zamku oraz kalendarz imprez organizowanych w naszym mieście co roku, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Świadczyć może o tym fakt, że po blisko dwu i pół godzinnej muzycznej uczcie widownia owacją na stojąco nagrodziła artystów, którzy Marszem Radeckiego i utworem Time to Say Goodbye na bis pożegnali się z suską publicznością.

 

Grzegorz Wysmołek