Przejdź do stopki

„Szumi jawor” – hymn górali beskidzkich z udziałem kapeli Mała Ziemia Suska

Treść

Szumi jawor, szumi i szumi osika,
Nigdy nie zaginie góralsko muzyka,
Góralsko muzyka i góralskie grani,
Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewani.

Teledysk do hymnu górali beskidzkich „Szumi jawor” powstał z okazji 57. Tʏɢᴏᴅɴɪᴀ Kᴜʟᴛᴜʀʏ Bᴇsᴋɪᴅᴢᴋɪᴇᴊ – Tʀᴡᴀᴊᴍʏ ᴡ ᴛʀᴀᴅʏᴄᴊɪ. Autorem muzyki jest Adam Niedoba, natomiast tekst napisał jego syn Andrzej. Prace przy produkcji trwały ponad miesiąc. Zaangażowała się w nie czołówka beskidzkich muzykantów i śpiewaków pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha – wybitnego muzyka, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga. Wśród artystów biorących udział w tym projekcie znaleźli się również inni laureaci tej prestiżowej nagrody: Antoni Gluza, Czesław Węglarz oraz Jan Kaczmarzyk.

Teledysk zrealizowany został w przepięknych plenerach Suchej Beskidzkiej, Wisły, Istebnej, Jaworzynki, Szczyrku, Przybędzy, Pietrzykowic oraz Koniakowa.W tych miejscach odbyła  się również  sesja  zdjęciowa fotografa TKB – Daniela Franka oraz suskiego  fotografa  Pawła Adamka.

W nagraniu brali udział:

Kapela Mała Ziemia Suska
Kapela Ochodzita
Kapela Wałasi
Kapela Ludowa Jetelinka
Kapela Wisła
Kapela Góralska Antoniego Gluzy
Grupa Śpiewacza Wańcy
Skład Niearchaiczny
Zespół Regionalny Istebna
Zespół Regionalny Grojcowianie
Zespół Regionalny Magurzanie.

Produkcją na zlecenie Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zajęła się firma Peak Films z Ustronia. Dźwięk nagrany został w Gitarek Studio w Skoczowie.

 

 

Po okresie zastoju w  kulturze, w tym też w folklorze, spowodowanym  epidemią kapela Mała  Ziemia  Suska razem z muzykami z Kapeli Skoblicka wznowiła występy. Jednym z nich było właśnie zaproszenie od Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej do uczestnictwa w projekcie nagrania „ Hymnu Górali Beskidzkich”  - „Szumi jawor, szumi” Ponadto w tegorocznym konkursie kapel instrumentalistów i śpiewaków TKB  Maciej Kubasiak zajął ll miejsce – skrzypce, a Magdalena Kubasiak, śpiewaczka l miejsce. Muzycy suskich kapel Mała Ziemia Suska i Skoblicka zostali także zaproszeni do udziału w koncercie organizowanym w ramach 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w Tradycji”  który odbył się 1 sierpnia w miejscowym Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle  . Ale to nie wszystkie inicjatywy, w których prezentowali się muzykanci z naszego miasta. Dwa tygodnie później kapela wzięła bowiem udział w Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”, który odbywał się w dniach 13 – 15 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej, na którym w konkursie śpiewu solowego w kategoria dorosłych II miejsce zajęła Joanna Master, a Wojciech Kubasiak zdobył III miejsce w kategorii instrumentalista. „Sabałowe Bajania”odbywają się nieprzerwanie od 1967 r., przyczyniając się w dużej mierze do kultywowania ludowych tradycji artystycznych w wielu regionach Polski. Dzięki determinacji Organizatorów, pomimo pandemii, ciągłość imprezy została zachowana. Było co prawda mniej wykonawców niż zazwyczaj, ale reprezentowali bardzo wysoki poziom. Dotyczy to zwłaszcza gawędziarzy, także najmłodszych, którzy przedstawili lepsze, bardziej odpowiadające normie gatunku teksty. W kategorii instrumentalistów i wokalistów wysoki poziom wykonawczy zaprezentowali nie tylko uczestnicy z regionów górskich, ale też z innych stron kraju, jak choćby Świętokrzyskie, Kujawy i Wielkopolska.

Od wielu lat Kapela Mała Ziemia Suska uczestniczy w wielu koncertach, konkursach i festiwalach folklorystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, na których zdobywa prestiżowe nagrody i wyróżnienia. I jak widzimy…pandemia ich nie zatrzymała, nadal muzykują, co cieszy bo dzięki zaangażowaniu i ogromnej pasji suskich muzyków nasze miasto jest prężnie promowane  na wielu estradach zarówno tych w Polsce jak i poza jej granicami.

Jak dowiedzieliśmy się od Pana Stanisława Kubasiaka, kierownika artystycznego i prowadzącego suską kapelę, muzykanci – śpiewacy, biorą  również udział w innym projekcie - „ Muzyka Zakorzeniona”, więc efekty tej pracy mamy nadzieję wkrótce zobaczymy.

tekst. Lucyna Steczek 

fot. Paweł Adamek