Przejdź do stopki

"Dość słów, teraz czyny!". Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Suchej Beskidzkiej.

Treść

Młodzież z powiatu suskiego pokazała, że losy Ziemi nie są im obojętne. W piątek 29 listopada 2019 r. w Suchej Beskidzkiej po raz pierwszy wyszła na ulice naszego miasta,by zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu i tym samym włączyć się do ogólnopolskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Strajk rozpoczął się na suskim Rynku o 10:00, następnie pochód przeszedł wzdłuż ulicy Mickiewicza, z krótkim postojem przy budynku Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie, gdzie zostały odczytane postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, dalej idąc przez pasaż strajkujący dotarli pod Urząd Pracy, gdzie organizatorzy skomentowali ogłoszenie przez Parlament Europejski klimatycznego stanu wyjątkowego. „Europa jest pierwszym kontynentem, który przyznaje, że sytuacja klimatyczna jest kryzysowa” - mówiła jedna z organizatorek MSK.

 

 

Mimo, że nazwa sugeruje, że był to strajk dla młodzieży to udział w nim wziąć mógł każdy, do czego też organizatorzy zachęcali. Pojawiło się około 80 osób. W całej Suchej można było usłyszeć głośne okrzyki młodzieży, jak i dorosłych „Ryby i dzieci swój głos mają”, „Najpierw natura potem matura”, „Zamiast na teście bądź na proteście”.Przedstawiciele MSK przygotowali szereg postulatów. Chcą, aby zmiany klimatyczne stały się priorytetem dla nowo utworzonego parlamentu w Polsce. Wzywają, by oficjalnie uznał on katastrofę klimatyczną i ogłosił stan kryzysu klimatycznego. Oczekują podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Data strajku nie była przypadkowa - została wybrana w ten sam dzień co tzw. Czarny Piątek (Black Friday). Organizatorzy podkreślają, że to szczególny dzień, ponieważ przemysł masowy przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Ten dzień jest więc symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do zysku.

Pomysł na  zorganizowanie strajku w naszym mieście zrodził się całkowicie przypadkowo w głowach dwóch młodych ludzi - uczniów z Zespołu Szkół  im. W. Witosa - Dominiki Stypuły i MikołajaSzufa, którzy już wcześniej uczestniczyli w strajku w Krakowie. Młodzi ludzie uważają, ze mniejsze miasta również powinny się przyłączać do strajkowania, zwłaszcza w tak ważnym temacie, a ludzie nie powinni być obojętni co do kwestii katastrofy klimatycznej, …nieważne gdzie mieszkamy, gdyż globalne ocieplenie dotyczy każdego z nas. 

Aktywiści już zapowiadają swoje dalsze działania - nie chcą być kojarzeni tylko ze swoich słów, ale również czynów. Zespół MSK Sucha Beskidzka planuje m. in. napisać pisma do dyrekcji szkół w Suchej Beskidzkiej o zakazie sprzedawania drożdżówek w plastikowych woreczkach i zastąpienie ich tymi papierowymi. 

Młodzi ludzie chcą skupić się na uświadamianiu innym o postępujących zmianach klimatycznych jak i polepszania sytuacji ekologicznej w Suchej Beskidzkiej do czego chcą też zachęcić innych, dlatego zapraszają do dołączenia do działań grupy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w naszym powiecie. 

Cieszy fakt, że młodzi ludzie „biorą sprawy w swoje ręce” , zwłaszcza tak ważne sprawy jakim bez wątpienia są losy naszej planety.  Mamy mało czasu, albowiem do 2030 roku zostało tak niedługo, a to czas, który pozostał, by powstrzymać katastrofalne skutki zmiany klimatu – twierdzą autorzy raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu. Nie pozostawiają złudzeń – jeśli mamy powstrzymać skutki globalnego ocieplenia – zagrażające życiu ekstremalne zjawiska pogodowe, powodzie, susze i głód, rządy na całym świecie muszą podjąć błyskawiczne, szeroko zakrojone działania na niespotykaną dotychczas skalę. I muszą one dotyczyć wszystkich dziedzin społecznych. A jest wiele do zrobienia !

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny– międzynarodowy ruch uczniów i studentów, którzy w czasie zajęć szkolnych protestują przeciw globalnemu ociepleniu i wywołanym przez człowieka zmianom klimatu. Nabrał popularności po proteście Grety Thunberg w Szwecji w 2018 r. 15 marca 2019 strajkowali i protestowali na ulicach uczniowie z ponad 2 tysięcy miast w 123 państwach. Protest objął również szereg miast w Polsce. 20 września 2019 w strajku wzięli udział uczniowie z ok. 150 krajów, w tym z Polski, gdzie protesty odbyły się w 60 miastach.

 

tekst: Lucyna Steczek

autor fotoreportażu: Mikołaj Hojda