Przejdź do stopki

Święto miasta - Muzealne spotkania ze sztuką 20-lecia międzywojennego

Treść

Święto miasta, którym były Dni Ziemi Suskiej 2019 o bogatym programie skupiającym wiele jakości od kultury wysokiej po rozrywkę, stanowiły czas, w którym mogliśmy się oderwać od codzienności, by w pięknej przestrzeni odrestaurowanego zespołu zamkowo-parkowego odpocząć, kontestując urok miejsca oraz przygotowane na ten czas różnorodne atrakcje.

 

 

Jedną z nich była prezentacja sztuki okresu 20 - lecia międzywojennego z kolekcji Marii i Emila Zegadłowiczów na podstawie wystawy tematycznej w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej pt. „Miłość do człowieka, miłość do sztuki, miłość do natury” w wykonaniu wnuczki wybitnego literata i artysty Pani Ewy Wegenke.

 

W sobotę 22 i niedzielę 23 czerwca o godz. 16.00 licznie zebrana publiczność w salach ekspozycyjnych muzeum miejskiego mogła wysłuchać wspaniałej opowieści o Emilu Zegadłowiczu oraz skupionym wokół niego środowisku literackim i artystycznym, które w literaturze i sztuce wyznaczyło nowy awangardowy trend. Jerzy Hulewicz, Władysław Lam, Władysław Skoczylas, Stefan Żechowski czy Ludwik Miksy to jedni czołowych artystów tego okresu, cenionych w kulturze polskiej i europejskiej. Twórcy i teoretycy sztuki a zarazem wybitni pedagodzy byli skupieni wokół osoby Zegadłowicza, Pana na Gorzeniu, proziaka, dramaturga, kierownika wydziału literatury Ministerstwa Sztuki i Kultury za czasów Zenona Przesmyckiego-Miriama.

 

Warto wspomnieć, że Emil Zegadłowicz był członkiem kilku formacji artystycznych (poznańscy ekspre­sjoniści, „Gospoda Poetów”, „Czartak”), redaktorem i współredaktorem wielu pism („Po­nowa”, „Czartak”, „Tęcza", „Świat Kulis”, „Wieś”), tłumaczem literatury niemieckiej (Faust Goethego) i rumuńskiej, kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrek­torem programowym raczkującego wówczas Polskiego Radia (rozgłośnia radiowa w Poznaniu), jednym z prekursorów regionalizmu i mecenasem twórczości ludowej (Jędrzej Wowro).  Dał się poznać jako kolekcjoner dzieł sztuki i dusza towarzystwa burzliwego okresu dwudziestolecia. W jego towarzyskim kręgu odnajdujemy mocne związki  z Stefanem Jaraczem, Zofią Kossak-Szczucką, Edwardem Kozikowskim, Zbigniewem Pronaszką, Brunonem Schultzem, Julianem Tuwimem, Wojciechem Weissem, Janem Wiktorem czy  Stanisławą  Wysocką. Wspaniała narracja Pani Ewy Wegenke, wprowadziła uczestników muzealnych spotkań ze sztuką dwudziestolecia międzywojennego w klimat epoki. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Wegenke za wspaniałą prezentację kolekcji a wszystkim uczestnikom spotkania za udział w tej niezwykłej podróży do krainy sztuki i literatury. 

 

Barbara Woźniak

Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej