Przejdź do stopki

Koncert z cyklu Emanacje w Suskim Zamku

Treść

W minioną sobotę 4 sierpnia w Zamku w Suchej Beskidzkiej odbył się koncert Airis String Quartet w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje. Artyści pokazali wspaniałe umiejętności i wielką klasę muzyczną. Koncert zakończyły owacje zgromadzonej w Sali Rycerskiej publiczności.

Letni Festiwal EMANACJE jest wydarzeniem muzycznym, niezwykłym pod względem bogactwa oferty koncertowej, wyjątkowości artystów wykonawców, a także zasięgu geograficznego. W ramach szóstej edycji festiwalu w okresie od lipca do września, na terenie całego województwa małopolskiego zostanie zaprezentowanych 40 koncertów. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W ramach koncertu w  naszym mieście zespół Airis String Quartet w składzie: Aleksandra Czajor – I skrzypce, Grażyna Zubik – II skrzypce, Monika Młynarczyk – altówka oraz Julia Kotarba – wiolonczela zaprezentował: Langsamer Satz Antona Weberna, II Kwartet smyczkowy "Listy poufne" Leosa Janacek, II Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego oraz Inspiracje na kwartet smyczkowy Miłosza Bembinowa. Warto wspomnieć, że Zamek w Suchej Beskidzkiej był miejscem, gdzie odbyła się światowa premiera utworu „Inspiracje” Miłosza Bembinowa na kwartet smyczkowy napisanego specjalnie dla Airis String Quartet. Zaprezentowane w naszym mieście dzieło będzie cyklem muzycznych refleksji i komentarzy dźwiękowych stanowiących autorskie, głęboko przemyślane podsumowanie wielorakich i złożonych doświadczeń muzycznych kompozytora. W ponad 20-letniej twórczości Bembinowa dominuje muzyka sakralna, głęboko religijna, jednocześnie pozostawiając szeroki margines dla muzyki abstrakcyjnej oraz ilustracyjnej. Autor rozpoznawalnych na świecie kompozycji takich jak „Veni Sancte Spiritus” („Przybądź Duchu Święty”) pragnie po raz kolejny oderwać się od nurtu muzyki chóralnej, starając się przenieść metafizykę przekazu głosu ludzkiego – tym razem na instrumenty smyczkowe. Wspomniane wcześniej „Inspiracje” mają być fuzją koncepcji muzycznych o podłożu religijnym – mistycznym z ideami abstrakcyjnymi – ulotnie subiektywnymi.

Cieszymy się, że zarówno w naszym mieście jak i okolicy nie brakuje koneserów, melomanów  czy  wrażliwych odbiorców dla tzw. ”kultury wyższej”, o czym może świadczyć frekwencja podczas sobotniego koncertu.

S.Stopka