Przejdź do stopki

Oczyszczacze powietrza w suskich przedszkolach

Treść

Nowy rok szkolny to czas nowych wyzwań, a w tym roku dodatkowo początek akcji edukacyjnej w zakresie ochrony powietrza. Akcji tym ciekawszej, że prócz zwiększenia świadomości społecznej, podnoszona jest również jakość powietrza, którym oddychają najmłodsi. W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego projektu LIFE 6 placówek przedszkolnych w naszym mieście wzbogaciło się o oczyszczacze powietrza. Otrzymany sprzęt ma za zadanie nie tylko poprawę powietrza ale również zwrócenie uwagi dorosłym, by zaczęli przykładać większą wagę do stosowanego w ich domach źródła ogrzewania.

Oczyszczacze dostosowane są do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, których może być przyczyną, w tym m.in. alergią. Ponadto urządzenia mogą pracować w trzech trybach, w tym automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci. Oczyszczacze są też w pełni bezpieczne dla dzieci, wyposażono je m.in. w blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia. Są też ciche, dzięki czemu mogą być włączone w każdej chwili pracy z dziećmi czy w trakcie ich przerw na drzemkę.

Obdarowane placówki, w tym Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej w najbliższym czasie przeprowadzi akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Przygotowywany jest harmonogram działań, w tym planowane są warsztaty edukacyjne z Ekodoradcą, który przybliży zarówno dzieciom  jak i rodzicom najważniejsze zagadnienia związane z ochroną środowiska. Podsumowaniem działań proekologicznych w Miejskim Przedszkolu będzie uroczysta gala, która odbędzie się w październiku br.  

Warto wspomnieć, że dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę i nabierają pozytywnych, proekologicznych postaw. Szybciej niż dorośli są w stanie zrozumieć, że zanieczyszczone powietrze to nie tylko złe samopoczucie, to również problemy z zapamiętywaniem, depresją, astmą, alergią, sercem, a nawet chorobami nowotworowymi.

Problemu jakości powietrza nie da rozwiązać się w ciągu jednego roku. To przede wszystkim zmiana świadomości społecznej. Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone wśród Małopolan jest coraz lepiej. Dla 44% z nas zanieczyszczenie powietrza stanowi poważny osobisty problem, podczas, gdy 2 lata temu uważało tak tylko 28% respondentów. Niestety to właśnie dzieci są w grupie osób najbardziej narażonych na zanieczyszczone powietrze, dlatego w ramach projektu LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego przez Unię Europejska, zdecydowano się na zakup oczyszczaczy powietrza.

S.Stopka

Zdjęcia